Sport

Nie tylko poniżej pasa: zakazane ciosy w boksie

W poprzednim tekście pisaliśmy o ciosach i taktykach w boksie. Dziś skupimy się na tym czego bokserowi na ringu nie wolno

Zasady wyprowadzenia ciosu

Walka na ringu pomiędzy bokserami opiera się na kilku podstawowych zasadach. Same ciosy poniżej pasa należą do tych najbardziej znanych, ale nie jedynych. Wśród innych niedozwolonych ciosów można znaleźć te wykonane głową, ramieniem, łokciem. Uderzać wolno tylko pięścią ubraną w rękawice bokserskie. Samo uderzenie też może być tylko wyprowadzone w konkretny sposób. Nie wolno bić otwartą rękawicą, wyprowadzać ciosu przegubem.

 

Miejsca uderzeń

Nie bijemy po niżej pasa. Nie wolno też uderzać w inne newralgiczne miejsca ciała boksera. Należą do nich przede wszystkim nerki, których uszkodzenie może powodować groźne konsekwencje dla boksera. Podobnie zabronione są uderzenia w potylice i inne tylne elementy głowy. Obszarem zakazanym dla ciosów są też plecy. W praktyce oznacza to, że bokser walczący fer może uderzać tylko w twarz, boki głowy i tors przeciwnika a także po zebrach z boku.

 

Kanibalizm na ringu

Oprócz zabronionych ciosów i miejsc, w które nie można celować bokserowi nie wolno popychać, łapać, szarpać czy kopać przeciwnika. Niedopuszczalne jest też plucie i gryzienie. Działania takie mogą zakończyć się odjęciem punktów lub dyskwalifikacją zawodnika.
Innymi niedozwolonymi zachowaniami na ringu są ciosy zadawane w momencie przytrzymywania przeciwnika (klincz), oraz wyprowadzania ciosów przy linach, wykorzystując je do zwiększenia siły swoich uderzeń.

 

Interwencje sędziego

Sędzia nadzorujący walkę ma możliwość rozdzielenia, walczących zawodników. Wtedy też obowiązkiem każdego sportowca ubranego w rękawice bokserskie jest postąpienie kroku w tył. Po takim rozdzieleniu żaden z pięściarzy nie może natychmiast zaatakować. Ponadto sędzia może upomnieć boksera, który stosuje uniki, w których utrzymuje swoją głowę poniżej pasa przeciwnika.
Wiąże się to z tym, że atakujący bokser mógłby w takiej pozycji wyprowadzać ciosy jedynie na tył głowy i plecy przeciwnika, a jak wspominaliśmy, jest to zabronione.

Ponadto sędzia nadzorujący walkę monitoruje je przebieg. W przypadku wykonania jakiegoś niedozwolonego ciosu odnotowywany jest faul. Jeśli faul spowoduje kontuzję, uniemożliwiającą dalszą walkę przeciwnikowi, zawodnik faulujący jest dyskwalifikowany. Jeśli zaś pięściarz pomimo faulu może kontynuować walkę to faulującemu odliczane są dwa punkty.

Przerwy

Przerwy pomiędzy poszczególnymi rundami lub w ich trakcie też wiążą się z określonymi zasadami.
W przypadku odliczania 10 sekundowego knockdownu zawodnik atakujący musi udać się do neutralnego narożnika i czekać na dalszy ciąg wydarzeń. Nie może zostać mu w tym czasie udzielona pomoc przez jego sekundantów.
W przypadku otrzymania ciosu poniżej pasa, sędzia ma prawo naliczyć aż 5 minutową przerwę, po to by zawodnik poszkodowany takim niedozwolonym uderzeniem doszedł do siebie. Co ciekawe, jeśli po tym czasie nie będzie w stanie kontynuować walki ogłaszany jest knock-out.
Podczas regulaminowej przerwy pomiędzy rundami zawodnik odpoczywający w swoim narożniku nie może ściągnąć ochraniacza na zęby.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz