Sport

Jak wybrać worek treningowy?

worek treningowy bokserski

Worek bokserski to bardzo przyjemny sprzęt treningowy. Godzina z nim pozwoli na efektywny trening, który nie tylko spali zbędne kalorie, lepiej niż chociażby bieg czy jazda na rowerze, ale również da odprężenie po ciężkim dniu. Nic bowiem bardziej nie odstresuje niż kilka mocnych sierpowych lub kopnięć. W końcu worek treningowy, to jeden z mniejszych elementów składowych domowej siłowni, na który mogą pozwolić sobie nawet właściciele kawalerek.

 

Worek bokserski to bardzo przyjemny sprzęt treningowy. Godzina z nim pozwoli na efektywny trening, który nie tylko spali zbędne kalorie, lepiej niż chociażby bieg czy jazda na rowerze, ale również da odprężenie po ciężkim dniu. Nic bowiem bardziej nie odstresuje niż kilka mocnych sierpowych lub kopnięć. W końcu worek treningowy, to jeden z mniejszych elementów składowych domowej siłowni, na który mogą pozwolić sobie nawet właściciele kawalerek.

 

Gdzie kupić worek treningowy?

Worek treningowy możemy kupić praktycznie wszędzie. Najczęściej będziemy go szukać albo w internecie albo w sklepie sportowym. Obie te drogi zakupu są całkowicie bezpieczne, niemniej jednak różnią się pewnym drobnym szczegółem. Worek treningowy zamawiany przez internet musi jeszcze do nas dotrzeć, a to wiąże się z kosztami transportu. Przewóz kurierem pakunku, który często potrafi ważyć powyżej 40 km, nie należy do tanich. Na szczęście zawsze możemy wybrać worek bokserski bez wypełnienia.

 Pełny czy pusty worek treningowy?

W tym miejscu pojawia się pierwsze zasadnicze pytanie, na które musimy odpowiedzieć sobie przed dokonaniem zakupu. Jaki worek kupić? Na rynku możemy nabyć zarówno worki bokserskie z wypełnieniem, jak i bez.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jedną z nich jest niewątpliwie niewielki koszt przesyłki w przypadku pustego worka. Niemniej jednak wtedy musimy pamiętać, że leżące po naszej stronie wypełnienie może bezpośrednio zaważyć na przyjemności korzystania z tego zakupionego asortymentu.

Z jednej strony możemy więc dopasować wkład, wagę i jego twardość idealnie do naszych potrzeb, z drugiej jednak niewłaściwe wypełnienie może być przyczyną uszkodzenia sprzętu bądź naszej kontuzji. Dlatego, naszym zdaniem, decydując się na zakup pierwszego worka treningowego powinniśmy wybrać już pełny worek lub poprosić bardziej zaawansowanego pięściarza o pomóc w wypełnieniu naszego pierwszego worka.

Sposób zamykania

Skoro już mówimy o wypełnieniu, kolejnym ważnym elementem jest sposób zamykania worka, znajdujący się na jego szczycie. Na początku powinniśmy odrzucić wszystkie te worki treningowe, w których zawartość zamknięta jest na zamek błyskawiczny. Fakt jest to rozwiązanie wygodne, niestety z racji na przeciążenia, naciągnięcia materiału dość zawodne, na dłuższą metę. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są tutaj klasyczne sznurowania, proste i niezawodne. Pod sznurowaniami dobrze, jeśli worek posiada dodatkową osłonę. Ten niewielki fragment materiału doskonale powstrzymuje rozsypywanie się zawartości nawet podczas najbardziej intensywnych treningów.

Mocowanie worka treningowego

Szukając porządnego worka bokserskiego spójrzmy też na sposób jego mocowania. Dobry worek bokserki musi być zawieszony przynajmniej na trzech łańcuchach. Najlepiej by łańcuchy u góry łączyły się na kole przytwierdzonym do obrotnicy. Dzięki temu podczas uderzeń worek treningowy będzie się swobodnie obracać nie skręcając łańcuchów.

W przypadku połączenia łańcuchów z workiem dobrze by były one zakończone karabińczykami. Rozwiązania to pozwala, na rzecz z pozoru tak banalną, jak odpięcie worka. W praktyce jednak taka możliwość jest niezwykle przydatna, gdy dysponujemy np. kilkoma typowani worków a tylko jednym hakiem.

Dużo ważniejszym elementem jest sam element mocujący znajdujący się na worku. Zaczep taki powinien mieć kształt trójkąta. Rozwiązanie to daje dwie wyraźne korzyści. Po pierwsze pozwala równomiernie rozłożyć ciężar worka na taśmie mocującej, łączącej worek z zaczepem. Po drugie zaczep łańcucha znajduje się w szczytowym wierzchołku trójkąta. Powoduje to, że łańcuch zawsze będzie wracał do pierwotnego położenia i wyrównywał wiszący worek.

Pas okalający

Zaczepy przymocowane są do worka za pomocą szerokich taśm. Ich łączenie z workiem stanowi często jeden z najbardziej newralgicznych elementów budowy. Mocowania te, na skutek przeciążeń mogą doznać bowiem z czasem uszkodzeń. Dlatego wybierając dobry worek bokserski powinniśmy zwrócić uwagę na to czy na górze worka treningowego znajduje się szeroki pas okalający. Rolą tego elementu jest zabezpieczenie mocowania przed uszkodzeniem i wzmocnienie struktury worka bokserskiego w miejscu, gdzie jest on najbardziej delikatny.

Materiał

Kolejnym ważnym elementem, na który nie sposób nie zwrócić uwagi jest materiał, z którego wykonany jest worek treningowy. Najlepsza jest tutaj naturalna skóra, miękka i delikatna, ale na tyle gruba, że wytrzyma tysiące uderzeń i kopnięć. Minusem skóry jest jej cena. Skóra jest po prostu bardzo droga. Dużo lepiej wyglądają tutaj materiały sztuczne. Równie delikatne, ale znacznie tańsze. Ich minusem jest jednak mniejsza trochę wytrzymałość.

Materiał, z którego wykonany jest sam worek to jednak nie wszystko. Równie ważne są tutaj szwy. To one zapewniają integralność całego sprzętu treningowego. Podstawą jest oczywiście ich skierowanie do wewnątrz worka, tak by nie raniły dłoni ćwiczącego. Innym ważnym elementem jest jakość nici. Te powinny być elastyczne i jednocześnie wytrzymałe. Dobrze też by szwy były podwójne, rozwiązanie to bowiem znacząco wzmacnia konstrukcje. Na sam koniec warto również sprawdzić czy szwy dodatkowo są klejone, ponieważ to również sprzyja integralność pełnego worka.

Opcje dodatkowe

Na sam koniec sprawdźmy czy na dole worka znajduje się zaczep pozwalający na zamocowanie worka treningowego do podłogi. Nie jest to koniecznie, ale rozwiązanie to pozwala zniwelować praktycznie do zera huśtanie się worka nawet przy najmocniejszych kopnięciach.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz