Sport

Jak wybrać deskorolkę dla początkujących?

Jak wybrać deskorolkę dla początkujących
Jak wybrać deskorolkę dla początkujących

Niejeden nastolatek marzy o deskorolce. W końcu naoglądał się amerykańskich filmów i zagrał w niejedną grę o szalonych deskorolkarzach. No ale od czego warto zacząć swoją przygodę? Jak znaleźć idealne deskorolki klasyczne dla początkujących? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Rozmiar blatu

Odwiedzając sklep z deskorolkami lub kupując pierwszą deskę przez Internet, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar jej blatu. To kluczowy element, który wpływa na jakość jazdy. Źle dobrany blat może spowodować, że nigdy nie nauczysz się wykonywania niektórych tricków, a sama jazda nie będzie Ci sprawiała dużej przyjemności, bo będzie po prostu znacząco utrudniona. Jak zatem znaleźć dobry blat? Powinien on zostać dostosowany do rozmiaru butów, wzrostu użytkownika deski oraz jej przeznaczenia. Najczęściej nastolatkowie oraz osoby dorosłe o przeciętnym wzroście stawiają na modele o szerokości od 7,75 cala do 8,25 cala. Do robienia tricków przydają się nieco węższe, a do standardowego jeżdżenia szersze deskorolki klasyczne.

Trucki

Ważnym elementem każdej deskorolki jest także truck. To element łączący blat z kołami. Deskorolki klasyczne zostały wyposażone w trucki w kształcie litery T. Mają nadto kingpiny zwrócone ku sobie do środka. Oczywiście mogą one mieć także różną wielkość. Należy je dobrać pod kątem wielkości blatu. Szersze trucki pozwalają na standardową, wygodną jazdę. Z kolei węższe umożliwiają wykonywanie wielu tricków na rampach, bowlach albo railach. To jednak już wyższy stopień wtajemniczenia w deskorolkowym świecie.

Koła

Deskorolki klasyczne powinny także zostać wyposażone w odpowiednie koła. Początkującym deskorolkarzom polecamy w szczególności te o rozmiarze od 51 do 56 milimetrów. One pozwalają bowiem na dobre „wyczucie” deski i nauczenie się jazdy. Z takimi kołami można też stawiać swoje pierwsze kroki na rampie lub railach, wykonując proste tricki. Z czasem można zastanowić się nad mniejszymi lub większymi kołami. Te mniejsze pozwalają na wykonanie bardziej skomplikowanych ewolucji, a większe są bardziej stabilne na chodniku lub asfalcie i pozwalają na osiągnięcie większej prędkości.

Twardość kół

Wybierając deskorolki klasyczne nie można także zapominać o twardości kół. Miękkie są dobre dla początkujących, ponieważ oferują lepszą przyczepność. Te twardsze z kolei łatwiej się ślizgają, a jednocześnie pozwalają na sprawniejsze slide’owanie. Jeżeli zatem dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z deskorolką, idealne będą koła o twardości od 70 do 80a.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz