Dom / AGD

Płytki ścienne do kuchni – przegląd najciekawszych i polecanych wzorów

Płytki ścienne są idealnym wyborem w przypadku kuchni. Warto wykładać nimi powierzchnię ścian otaczających strefę gotowania oraz zmywania. Zadaniem płytek będzie chronić strukturę ściany przed niszczącym wpływem wilgoci. Będą też stanowić wyjątkową ozdobę całej kuchni, uwypuklając jej typowo domowy charakter oraz atmosferę. Poniżej wskazujemy na najciekawsze inspiracje warte uwagi.

Płytki kuchenne i ich powierzchnie – co warto wybrać, z czego zrezygnować? 

Wbrew pozorom do łask wracają płytki pokryte motywami typowo kuchennymi, które niektórzy z nas mogą kojarzyć z epoki PRL-u. Są to płytki prezentujące takie motywy jak owoce, warzywa, garnki czy noże, idealne do pomieszczeń w stylu rustykalnym. 

Płytki z motywami geometrycznymi to wybór osób stawiających na nowoczesne aranżacje. Płytki takie mogą prezentować figury geometryczne, poukładane w powtarzalne mozaiki. Mogą być idealne do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. 

Płytki z motywami kwiatowymi to również wart uwagi zestaw. Prezentowane na ich powierzchni kwiaty będą dodawać uroku całemu pomieszczeniu. Najpopularniejsze są płytki z motywami takimi jak róże, tulipany i hortensje. Są idealne do kuchni w stylu klasycznym i rustykalnym. 

Płytki z motywami zwierzęcymi do kuchni to przede wszystkim zestawy prezentujące ptaki, motyle, ryby i dzikie zwierzęta łowne. Prezentowane na nich motywy pasują tematycznie do charakteru pomieszczenia jakim jest kuchnia i mogą być łączone z różnego typu aranżacjami. 

Płytki z motywami abstrakcyjnymi to również wybór wart rozważenia. Mogą prezentować takie motywy graficzne jak plamy, kropki czy linie, ułożone w estetyczne układy. Będą pasować do aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych. 

Odważne i nietypowe pomysły aranżacyjne 

Coraz więcej osób wybiera płytki z motywami orientalnymi, które na jakiś czas zniknęły ze sklepowych półek. Płytki takie będą prezentować desenie roślinne lub geometryczne, ułożone w ładne wzory. Mogą być idealne do kuchni w stylu boho i etnicznym. 

Płytki z efektem szkła to ciekawy pomysł w przypadku osób dysponujących nowoczesnymi aranżacjami. Ich połyskliwa powierzchnia wywołuje bardzo ciekawy efekt powiększenia i rozświetlenia całego pomieszczenia. Mogą pasować do kuchni w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym.

Imitacja cegieł również zyskuje na popularności. Powierzchnie takich płytek doskonale imituje ścianę ceglaną. Warto je stosować w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesny, loftowy sposób.

Najważniejsze funkcje płytek ściennych w kuchni 

Płytki powinny przede wszystkim zapewniać ochronę przed wilgocią. Ich zadaniem będzie zatrzymywać wodę na swojej powierzchni, uniemożliwiając jej wniknięcie w głąb ściany, co groziłoby zawilgoceniem i rozwojem pleśni.

Ochrona przed zabrudzeniem jest równie ważna. Płytki ścienne są łatwe do utrzymania czystości, a zatrzymujące się na ich powierzchni zabrudzenia – takie jak tłuszcze, olej czy jedzenie – łatwo usuniesz jednym ruchem wilgotnej ściereczki.

Ochrona ścian przed uszkodzeniem mechanicznym to kolejna ważna funkcja. Płytki ścienne są trwałe i często wysoce odporne na draśnięcia i zarysowania. Mogą chronić ściany przed uszkodzeniem spowodowanym przez nagłe uderzenia lub działanie wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz