Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, wizyta u psychiatry może być poważnym wyzwaniem. Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę, że jeszcze do niedawna jakiekolwiek problemy psychiczne były tematem tabu. Nadal mogą spotkać się z niezrozumieniem, co owocuje nieprzyjemnymi sytuacjami. Jak zatem pomóc sobie i swojemu dziecku przejść przez tę trudną, pierwszą wizytę?
Obserwacja sygnałów świadczących o problemach
Dorośli zazwyczaj są w stanie samodzielnie zauważyć, że pojawiają się u nich problemy natury psychologicznej. Widzą pogorszenie własnego nastroju, lękliwość lub rozdrażnienie, kłopoty ze snem albo całą serię własnych reakcji, które utrudniają im życie społeczne. Dzięki temu często samodzielnie są w stanie zanotować, kiedy przychodzi moment na wizytę u specjalisty.
Znacznie trudniej może być w przypadku dzieci. Dla wielu z nich kłopoty różnego rodzaju, w tym w grupie rówieśniczej, są powodem frustracji, jednak dzieci nie zawsze potrafią je jasno opisać. Dlatego wnikliwa obserwacja zachowań, reakcji i słuchanie tego, co dziecko czasem wyraża w znacznie bardziej skomplikowany sposób niż dorośli, może być pomocne w rozpoznaniu pierwszych sygnałów narastających problemów.
Jak przygotować siebie do wizyty? Przede wszystkim przygotuj odpowiedzi na najważniejsze pytania
Jeśli wybierasz się do psychiatry z powodu własnych problemów natury psychicznej, z całą pewnością musisz przygotować sobie krótką listę odpowiedzi na najważniejsze pytania. Ułatwi to lekarzowi diagnostykę, a jednocześnie pomoże ci już podczas pierwszej wizyty sprecyzować, dlaczego tak ważne jest dla ciebie to spotkanie.
Psychiatra Poznań z całą pewnością zada ci pytanie o to, co sprawdza cię do niego. Będzie chciał znać także najważniejsze objawy, które możesz u siebie zaobserwować. Z całą pewnością zainteresuje go, od jak dawna występują i z jakim nasileniem lub częstotliwością, o ile nie trwają bezustannie.
Jeśli posiadasz wyniki badań z poprzednich konsultacji lekarskich, najpewniej warto je zabrać. Pomogą twojemu psychiatrze w postawieniu diagnozy, a jeśli nie będą wystarczające, może on skierować cię na dalsze badania.
Jak przygotować dziecko do spotkania ze specjalistą?
Jeśli zamierzasz udać się do psychiatry ze swoim dzieckiem, również powinieneś przygotować sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania, które ci zada. Będą one dotyczyły twoich obserwacji względem syna lub córki, bo bez wątpienia jesteś osobą, która zna swoje dziecko najlepiej.
Jednak oprócz przygotowania samych odpowiedzi, warto też poświęcić czas własnemu dziecku. Syn albo córka może obawiać się spotkania z lekarzem, dlatego warto porozmawiać o tym problemie odpowiednio wcześniej. Należy przygotować dziecko do konsultacji, tłumacząc mu, dlaczego jest ważna i jak pomoże mu w życiu. Warto zadbać również o dobrą atmosferę przed samą wizytą, w szczególności, jeśli na konsultację z psychiatrą zabieramy bardzo małe dziecko. Ulubiona zabawka z pewnością będzie dobrym towarzyszem takiej wizyty lekarskiej.
Dodaj komentarz