Biznes/finanse

Pożyczki krótkoterminowe – czy nadchodzi ich koniec?

Pożyczki krótkoterminowe - czy nadchodzi ich koniec?
Pożyczki krótkoterminowe - czy nadchodzi ich koniec?

Dla wielu osób pożyczki krótkoterminowe to ostatnia deska finansowego ratunku. W życiu codziennym staramy się, aby domowy budżet dopinał się i nie brakowało środków finansowych na podstawowe potrzeby i rachunki. Niestety, zdarzają się sytuacje losowe, kiedy potrzebne są niespodziewanie większe pieniądze – pojawiają się wydatki nieujęte w domowym budżecie na dany miesiąc. W takiej sytuacji ludzie decydują się na pożyczki krótkoterminowe. W ostatnich miesiącach z mediów dochodzą niepokojące wieści, że nowa ustawa antylichwiarska może ograniczyć rynek tych pożyczek.

Problem z procentem

Pożyczki krótkoterminowe, choć są wygodnym rozwiązaniem dla klientów, którzy szybko potrzebują niewielkiej gotówki, mają jeden minus – bardzo wysoki procent, a co za tym idzie wyższe koszty pożyczki. Wiele osób spłacało nawet trzykrotnie wyższą kwotę niż pożyczyło. Mnóstwo negatywnych głosów o krótkoterminowych pożyczkach, przykłady bankructw, popadania w spiralę długów, sprawiły, że rząd i parlament zainteresowali się tematem. Projekt zmiany ustawy antylichwiarskiej jest szeroko komentowany w mediach i wywołuje obawy nie tylko firm pożyczkowych, ale także klientów.

Projekt ustawy antylichwiarskiej

Ekonomiści i bankowcy są zgodni, co do tego, że istnieje pilna konieczność uregulowania kwestii pożyczek krótkoterminowych oferowanych przez różne podmioty: banki i parabanki (firmy pożyczkowe). Zainteresowanie tymi pożyczkami jest ogromne. Ofert jest bardzo dużo, coraz więcej w internecie. Założenia projektu ustawy antylichwiarskiej to zaledwie propozycja i nikt nie, kiedy zostanie poddana pod głosowanie i co z niej zostanie po pracach w komisjach sejmowych i głosowaniach. Jak na razie na pytanie: pożyczki krótkoterminowe – czy nadchodzi ich koniec? Można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – nic nie zmieni się pod względem możliwości funkcjonowania tego rynku.

Dotychczasowe założenia projektu ustawy antylichwiarskiej

Zmiany w ustawie antylichwiarskiej z założenia mają lepiej chronić klientów. Korzystne zmiany dotyczą opłat za zakupy ratalne i pożyczki. Limit opłat dodatkowych w przypadku zakupów ratalnych nie będzie mógł przekroczyć  45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Zakupy ratalne, spłacane przez okres  6 miesięcy będą kosztowały maksymalnie 32,5 proc. Do opłat za raty nie będzie można wielokrotnie dodawać: marży, ubezpieczeń i innych opłat. Dodatkowe opłaty za chwilówki zostaną ograniczone do 45 proc. w skali roku i 22 proc. w skali miesiąca. Najlepszą wiadomością dla pożyczkobiorców będą zapisy, które uniemożliwiają egzekucję komorniczą z mieszkania lub domu, jeżeli zadłużenie jest mniejsze niż 5% wartości nieruchomości. Oznacza to koniec zajmowania nieruchomości za długi z chwilówek.

Jeżeli nowy projekt wejdzie w życie, to z pewnością nie ograniczy istnienia firm pożyczkowych, a jedynie pomoże klientom i zapobiegnie ludzkim dramatom. Nowa ustawa antylichwiarska nie spowoduje ograniczenia pożyczek krótkoterminowych. Tak długo, jak będzie zapotrzebowania na pożyczki krótkoterminowe, to będą oferty.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.pozyczki20.com/ 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz