Biznes/finanse

Na co zwrócić uwagę, poszukując biura rachunkowego w Katowicach?

Na co zwrócić uwagę, poszukując biura rachunkowego w Katowicach?
Na co zwrócić uwagę, poszukując biura rachunkowego w Katowicach?

Katowice to doskonały grunt dla małych i dużych przedsiębiorców. Korzystne położenie geograficzne i promocja najnowszych technologii powodują, że podjęcie działań biznesowych na tym terenie może być bardzo opłacalne.

Katowice to doskonały grunt dla małych i dużych przedsiębiorców. Korzystne położenie geograficzne i promocja najnowszych technologii powodują, że podjęcie działań biznesowych na tym terenie może być bardzo opłacalne.

Doskonałym dowodem na to są dane opublikowane przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), według których Katowice są jednym z najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Optymizmem napawają również informacje o zmianach nakładów finansowych w przedsiębiorstwach. Tak w ciągu siedmiu lat, od 2010 roku do 2017, środki te wzrosły z 12567 mln do 18133,9 mln złotych. Tak duży progres gospodarczy w liczącym 300 000 mieszkańców mieście nie byłby możliwy bez usług doradczych i outsourcingu księgowości na najwyższym poziomie.

Zakres usług

Jedną z najważniejszych cech, na którą powinien zwrócić uwagę każdy przedsiębiorca przy wyborze biura rachunkowego, jest zakres usług. Profesjonalne biura charakteryzują się przede wszystkim kompleksowością obsługi klienta i znacznie wychodzą poza podstawowy zakres księgowości, czyli prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencji podatkowej. Wybierając biuro księgowe w Katowicach, warto szukać firmy, która zapewnia rozwiązania także w kwestiach rozliczeń z pracownikami, tzn. jest gotowa zadbać o dopełnienie formalności z zatrudnianiem i zwalnianiem ich, opłacenie składek ubezpieczeniowych oraz wypłacanie pensji, oferuje usługi doradcze i szkoleniowe.

Specjalizacja i znajomość branży

Czasy, w których znajomość danej branży przy rozliczaniu nie była znaczącym problemem, dawno minęły. Dziś, z powodu ogromnej konkurencji w biznesie oraz skomplikowanego prawa podatkowego, wybierając biuro rachunkowe w Katowicach, trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie we współpracy z firmami o podobnym profilu. Jest to istotne zarówno ze względu na skuteczniejsze rozliczenia, ale także na możliwość otrzymania od księgowych profesjonalnego doradztwa.

Wysokość ubezpieczenia

Zatrudniając do współpracy biuro rachunkowe, przekazujemy odpowiedzialność za rozliczenia w firmie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wystąpienia pomyłek oraz błędów, nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. To wciąż na nas spoczywa odpowiedzialność prawna, więc instytucje podatkowe skierują się do nas w celu uregulowania zaległych należności. W takiej sytuacji możemy jednak zwrócić się do biura rachunkowego z prośbą o uregulowanie dodatkowych opłat ze swojego ubezpieczenia. I tak, o ile w przypadku małych przedsiębiorstw nie powinno być to problemem, to jeżeli chodzi o firmy, które operują na wielomilionowych kwotach, wysokość ubezpieczenia biura może mieć duże znaczenie w przypadku ewentualnego wystąpienia utrudnień.

Gotowość do niekonwencjonalnej współpracy

Wiele firm decyduje się na stworzenie wewnętrznego działu kadrowego lub księgowego. Zdarza się jednak, że do przeprowadzenia pewnych rozliczeń i zadań konieczna jest współpraca z zewnętrzną firmą. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie biura rachunkowego, które gotowe jest współpracować w różnych, dostosowanych do potrzeb klienta modelach, najlepiej na systemach klienta i zgodnie z przyjętą w firmie polityką rachunkowości.

Rekomendacje

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, najlepszym dowodem na to, czy konkretne biuro rachunkowe w Katowicach będzie rzetelnym partnerem, są rekomendacje oraz opinie innych klientów. Podpisanie długoterminowej umowy z firmą outsourcingową to wiążąca decyzja, dlatego warto poprzedzić ją namysłem. Można wykorzystać swoje kontakty w świecie biznesu i posłuchać rekomendacji innych przedsiębiorców, zrobić rozeznanie w internecie lub spojrzeć na firmowe portfolio.

Wybór biura rachunkowego w Katowicach nie będzie łatwym zadaniem. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, w jakim zakresie potrzebujemy wsparcia i na tej podstawie znaleźć partnera, którego będziemy chcieli wtajemniczyć w finanse naszego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz