Biznes/finanse Życie

Twój e-PIT – nowa usługa MF

Twój e-PIT - nowa usługa MF
Twój e-PIT - nowa usługa MF


Ministerstwo Finansów w Polsce przygotowało dla nas podatników wyjątkowe rozwiązanie, pozwalające znacznie uprościć składanie pitu.

To jednak nie wszystko, gdyż dzięki stworzonej bazie, jesteśmy w stanie znaleźć informacje na temat swojego dochodu, ulg dla dzieci, danych organizacji pożytku publicznego, czy numer rachunku bankowego. Za pomocą e-PIT możemy także wprowadzić swoje aktualne dane.

Co należy posiadać, aby zalogować się do e-PIT?

Ministerstwo dba  bezpieczeństwo danych i raczej niepowołana osoba nie będzie mieć dostępu do informacji na nasz temat. Aby móc zalogować się do systemu, należy posiadać:

  • Pesel bądź zamiast niego datę urodzenia oraz NIP
  • Przychód, jaki osiągnąłeś za ubiegły rok
  • jedną z kwot przychodu za 2018 rok, która znajduje się np. na dokumencie PIT-11

jeśli natomiast jesteś posiadaczem profilu zaufanego, wówczas w ciągu kilku sekund będziesz mógł zalogować się i sprawdzić informacje na swój temat.

Więcej informacji na temat rozliczeń za rok 2018 można znaleźć nie tylko na stronie Twój e-PIT, ale również na Facebooku, pod tym linkiem e-PITy.

Program do rozliczenia pitu

Jednym z rozwiązań jest oprogramowanie o nazwie e-PITy, który jest jednym z najpopularniejszych na polskim rynku. Ponadto, jest kompleksowym rozwiązaniem, gdyż umożliwia rozliczenie wielu innych deklaracji. Znajdziemy w nim bowiem nie tylko PIT 37, ale również 38, PIT-36/36S i PIT-36L/PIT36LS, PIT-28, PIT-38, PIT-39, PIT/B, PIT/BR PIT/TP, PIT/DS, PIT/D, PIT/M, PIT/2, PIT/2A, PIT/2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, ZAP-3 i NIP-7 oraz wiele innych.

Co w przypadku, gdy jesteś przedsiębiorcą?

Otóż jako przedsiębiorca składasz do urzędu PIT-28 lub PIT-36 lub PIT-36L. Ministerstwo na razie zaplanowało e-PITY dla osób indywidualnych, jednakże  usługa Twój e-PIT powinna być dostępna dla przedsiębiorców już od 2020 roku.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz