Biznes/finanse

Optymalnie dostosowane biura pod potrzeby pracowników

Optymalnie dostosowane biura pod potrzeby pracowników
Optymalnie dostosowane biura pod potrzeby pracowników

Często za wysokimi wynikami w pracy stoi komfort i poczucie bezpieczeństwa pracownika. Projektowanie biur to ostatnio jeden z najszybciej rozwijających się trendów w branży nieruchomości. Dzisiaj, nowo projektowane biura muszą przede wszystkim odpowiadać potrzebom firmy oraz pracowników. Każda firma ma swoje specyficzne wymagania, prowadzi inną politykę oraz posiada różnorodne wymagania co do pracowników. Inaczej będzie zaaranżowane małe biuro rachunkowe, a inaczej główna siedziba międzynarodowej korporacji.

Całościowe podejście do aranżacji biura

Powierzchnia biurowa ma za zadanie spełniać ściśle określone funkcje, nie ma tam miejsca na przypadek. Dzisiaj, projektowanie biur opiera się nie tylko na ich zgodności z wymogami prawa budowlanego, ale dodatkowo bierze pod uwagę styl prowadzenia firmy, poruszanie się między biurami, ilość przyjmowanych gości oraz strefę relaksu dla pracowników z wszelkimi udogodnieniami. Takie holistyczne podejście do projektowania biura nosi nazwę space planu. Pojęcie to oznacza optymalne wykorzystanie powierzchni biurowej, która dostosowana jest pod indywidualne potrzeby, zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Z góry zakłada niezbędne udogodnienia potrzebne w danej branży jak poczekalnia dla petentów, dostęp do urządzeń biurowych czy ciągi komunikacyjne ułatwiające komunikację pracowników.

Space plan zapewnia efektywną pracę

Główną zaletą space planu jest zaplanowanie wykorzystania powierzchni biurowej tak, aby komfort pracy był na wysokim poziomie, a cele firmy były szybko realizowane. Biura lokalizuje się w taki sposób, aby pracownicy z pokrewnych działów mieli ułatwioną komunikację między sobą, a pozostali nie wchodzili sobie w drogę. Pomieszczenia, które nie odgrywają dużej roli w życiu firmy, jak serwerownie czy małe magazyny lokalizuje się na uboczu, a w sercu firmy umieszczony zostaje zarząd oraz pokoje konferencyjne, łatwo dostępne na wszelakie spotkania. Space plan bierze pod uwagę nie tylko rozkład pomieszczeń, ale również przebieg sieci telekomunikacyjnych, wyznaczenie dostępnych mediów dla pracowników, dzięki czemu już na etapie planowania biura dba się o komfort pracownika. Podczas projektowania szacuje również się natężenie hałasu, potencjalne wystąpienie zapylenia czy wysokość panujących temperatur w pomieszczeniach podczas różnych pór roku, które mogą negatywnie wpływać na efektywność pracy.

InterBiuro – kompleksowa realizacja powierzchni biurowych.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz