Biznes/finanse

Trochę o popularnych inwestycjach

Trochę o popularnych inwestycjach
Trochę o popularnych inwestycjach

Inwestowanie wciąż wielu osobom kojarzy się z przedsięwzięciami biznesowymi. Nie każdy ma świadomość, że nawet niewielki prywatny pieniądz można zainwestować. Zresztą, dobra praktyki lubi, kiedy nadmiar gotówki jest w ruchu. Nie mniej jednak, każdy rodzaj inwestycji wiąże się z pewnym ryzykiem, i aby to ryzyko zminimalizować należy zapoznać się z sytuacją na rynku. Warto posiadać na ten temat chociażby minimalną wiedzę.

Rodzaje inwestycji

Z grubsza inwestycje możemy podzielić na cztery rodzaje:

  • ze względu na okres (krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe);
  • ze względu na cel i formę inwestowania (portfelowe, bezpośrednie);
  • ze względu na podmiot inwestujący (państwowe, prywatne, komunalne oraz krajowe i zagraniczne);
  • ze względu na źródła (kredytowe, własne, mieszane).

Przykładem najpopularniejszej inwestycji portfelowej są papiery wartościowe. Szczególnie w wypadku inwestycji portfelowych przydatna jest intuicja, umiejętność analizy rynku i oceny ryzyka. Dobrze jest poświęcić na to trochę czasu oraz skonsultować się ze specjalistą (na przykład z biurem maklerskim w przypadku inwestowania na giełdzie). w grę wchodzą również analizy sprawozdań finansowych i ocena pozycji na rynku.

Jednak podstawowym ryzykiem inwestowania w papiery wartościowe jest to, że tracą one na wartości wraz z bankructwem firmy.

Do tej pory najmniej ryzykujemy inwestując w nieruchomości. Ten rodzaj inwestowanie na ogół dosyć szybko przekształca aktywa w pieniądze.

Jak przedstawia się ryzyko w inwestowaniu w nieruchomości

Nieruchomości  możemy również podzielić na trzy rodzaje – gruntowe, budynkowe i lokalowe. Podstawy takiego podziału dał już nam kodeks Napoleona. Gruntowe można dalej podzielić na rolne i leśne. Zysk z większości nieruchomości planuje się w dłuższym okresie. Dosyć szybki zysk przynoszą przeważnie nieruchomości mieszkalne (mieszkania pod wynajem) znajdujące się w granicach większego miasta. Jeśli natomiast mówimy o tychże nieruchomościach, lecz znajdujących się poza miastem, to ich zysk zależy w dużej mierze od usytuowania. Na pewno bardziej korzystny efekt finansowy dadzą nieruchomości położone w strefie turystycznej lub uzdrowiskowej, np. na Mazurach.

Każdy z tych rodzajów inwestowania ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o poziom zysku, to na ogół średni zysk kojarzony jest z nieruchomościami gruntowymi. Z drugiej strony przy zakupie ziemi jest najmniej uciążliwych procedur. Wysokiego zysku można się spodziewać po nieruchomościach komercyjnych i części mieszkaniowych. Zdecydowanie w rankingu najmniej ryzykownych inwestycji wygrywa inwestowanie w ziemię.

Źródło: https://grunttoziemia.pl/

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz