Animacje w trakcie imprez kojarzą się zazwyczaj z zabawą dla dzieci. Animatorzy organizujący czas w trakcie pikników plenerowych, imprez urodzinowych czy choćby animacje hotelowe, doskonale znane wszystkim podróżującym w trakcie wakacji z dziećmi. Jednak i tradycyjne imprezy firmowe nie mogą się odbyć bez odpowiednio dobranych animacji.
Jakie korzyści dają starannie zaplanowane i wykonane animacje na imprezach firmowych? Jaki powinien być animator, czyli osoba prowadząca imprezę integracyjną, spotkanie pracowników? Co decyduje o sukcesie profesjonalnie realizowanych animacji?
Dobrze zaplanowane i zrealizowane animacje to podstawa sukcesu
Każda impreza integracyjna, spotkanie firmowe, wyjazdy firmowe posiadają starannie przygotowany program. Dziś nie ma mowy o przypadku, każdy punkt w takim programie ma gwarantować nie tylko rozrywkę, relaks, ale również korzyści. Korzyści obustronne, czyli zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.
Wszystkie imprezy firmowe mają swój czas i określone miejsce realizacji. Może to być spotkanie na terenie firmy, w restauracji, trwające kilka godzin. Może to być również kilkudniowy wyjazd w ciekawe, atrakcyjne miejsce, np. do ekskluzywnego hotelu nad mazurskim jeziorem. Program imprezy, zaplanowane atrakcje muszą mieć jasny cel. Nie ma tutaj mowy o bylejakości.
Wszelkie atrakcje muszą być starannie dopasowane do uczestników, ich ilości oraz wieku. Animacje, nawet gdy wydają się czystą rozrywką, powinny mimo wszystko proponować coś więcej, w pewien sposób angażować uczestników. Bardzo dobrze, kiedy poprzez dobrą zabawę można np. budować trwalsze relacje pomiędzy pracownikami.
Dlatego warto bardzo starannie zaplanować program imprezy firmowej. Niezwykle skutecznie dobrać liczne animacje. Wszelkie kwestie techniczne, sprawy organizacyjne oczywiście najlepiej załatwiać z doświadczonymi i profesjonalnymi firmami, które od lat parają się przygotowaniem najróżniejszych imprez i eventów.
Animator nie może być przypadkową osobą
Niezależnie od rodzaju imprezy, ilości uczestników czy wielkości programu, nie może być sytuacji, że animacjami zajmować się będzie osoba kompletnie przypadkowa. Czego należy oczekiwać od firmy, która przygotowuje animacje i desygnuje do ich prowadzenia animatora?
Animator musi być osobą pozytywną, równocześnie przyciągać do siebie innych ludzi. Charyzma, otwartość, wysyłanie pozytywnych fluidów do otoczenia, wszystko to cechy, które legitymizują profesjonalnego animatora.
Doskonały animator będzie bardzo umiejętnie i profesjonalnie przeprowadzał wszelkie zabawy, animacje, konkursy, jakie zostały zaplanowane na danej imprezie firmowej. Umiejętnie, czyli w sposób, który sprawi, że zarówno uczestnicy, jak i osoby obserwujące będą znakomicie się bawiły.
Dobry animator to mistrz improwizacji. Mimo iż każda impreza ma swój program, ramowy plan rozrywek dla uczestników, to nie da się wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Różne wypadki losowe, najróżniejsze ludzkie zachowania, pojawiające się problemy. Szybkie, a przede wszystkim skuteczne reagowanie w najróżniejszych sytuacjach jest wymagane od każdego profesjonalnego animatora.
Korzyści wynikające z realizacji animacji w trakcie imprez firmowych
Zaproponowane animacje na imprezach firmowych będą zawsze kojarzyły się z rozrywką. Okazja do wspólnej zabawy, ciekawie spędzony czas. Jednak każdy rodzaj zabawy będzie gwarantował określone korzyści, zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy.
Znakomicie przygotowane i poprowadzone animacje na firmowej imprezie, to rozrywka na najwyższym poziomie. Pracownicy otrzymują określoną zabawę, dzięki czemu mogą się zrelaksować, zapomnieć o codziennych trudach życia prywatnego lub zawodowego.
Realizacja atrakcji, animacji spod znaku team building gwarantuje integrację. Osoby biorące udział we wspólnej zabawie, muszą współpracować ze sobą. Pełna współpraca pozwoli im osiągnąć postawiony na początku zadania cel. Korzyść w tej sytuacji jest oczywista. Pracownicy uczą się kooperacji, widząc, że tylko wspólna praca, z podziałem na role, przyniesie określone zyski, w tym przypadku, ukończenie zadania.
Kreatywność „wyciągana” z pracowników podczas realizacji animacji. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się animacje, zadania związane nie tylko ze współpracą, ale również wymagające umiejętności kreatywnego myślenia i działania, można oczekiwać odpowiednich zysków. Pracodawca doskonale widzi czy pracownicy potrafią myśleć nie tylko za pomocą utartych schematów. To również możliwość wyłowienia ukrytych talentów wśród podwładnych. Sami zaś pracownicy, dzięki „zmuszeniu” do kreatywnych działań, odkrywają w sobie nowe talenty, co może zaowocować w życiu zawodowym.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem: https://www.swiatprzygod.com
Dodaj komentarz