Sport Życie

Najskuteczniejsza sztuka samoobrony

Wielu ludzi, rozpoczynając trening bokserski, czy zapisując się na do szkoły karate lub judo, robi to ze względów bezpieczeństwa. Ludzie ci chcą po prostu, w sytuacji krytycznej, umieć się obronić, uratować własne życie lub zdrowie. Czy jednak boks i typowe szkoły sztuk walki to dobry pomysł?

Efektywnie a nie efektownie

Oglądając filmy o Rocky’m czy produkcje pokroju Wejście Smoka, wielu fascynuje się pięknymi kopnięciami, rzutami czy mocnymi sierpowymi. Wielką popularnością cieszy się też capoeira, w której wojownicy przez liczne skoki i salta sprawiają wrażenie niepokonanych. Bezsprzecznym faktem jest, że obojętnie jakiej dyscypliny sztuk walki byśmy nie trenowali i tak ona lepsza niż nic. Niemniej jednak większość tu wymienionych dyscyplin daje nam jednak nikłe szanse powodzenia. Są one po prostu efektowne a nie efektywne. Walcząc o własne zdrowie i życie powinno zależeć nam przede wszystkim na skuteczności, na tym by jak najszybciej zneutralizować przeciwnika. Liczne przewroty, skoki raczej nie przydadzą się nam w wąskiej, ciemnej uliczne, gdy zaatakuje nas człowiek uzbrojony w nóż czy kij bejsbolowy.

Czechosłowacki rodowód izraelska skuteczność

Szukając więc najskuteczniejszej techniki walki warto skierować się do nieistniejącej już Czechosłowacji, gdzie w latach 30 XX wieku Imi Lichtenfeld opracował system walki zwany Krav Maga. System ten okazał się na tyle skuteczny, że włączono go w trening izraelskiej armii, gdzie stosowany jest do dziś. Istnieje też jego cywilna odmiana, która zdobywająca coraz większe uznanie.

 

Odmienne założenia i podejście

Krav Maga zawdzięcza swoją popularność skuteczności, ta zaś opiera się na podstawowych założeniach tego systemu. Krav Maga w odróżnieniu od np. karate nie posiada żadnej ideologicznej otoczki, żadnego kodeksu moralnego, ciosów zabronionych itd. Nie jest więc typową szkołą, a systemem walki. Powstała po to by człowiek miał szansę obronić się przed uzbrojonym przeciwnikiem lub grupą przeciwników. Dlatego w Krav Maga’e nie znajdziemy żadnych pięknych kopnięć, przewrotów itp. System ten jest bardzo mało efektowny, ale niezwykle skuteczny. Zawiera bowiem ciosy poniżej pasa, w oczy, gardło, ciągnięcie za włosy czy uderzenia łokciami lub kolanami. Dopuszcza też użycie jakiegokolwiek dostępnego, a pomocnego nam w walce oręża. Może to być butelka, płyta chodnikowa, śmietnik, pałka, kawałek łańcucha itd. Krav Maga zakłada też użycie broni takiej jak nóż czy pistolet w stosunku do przeciwnika, jednakże uczy też jak skutecznie taką broń przeciwnikowi zabrać, wytrącić.

 

Dwie szkoły, cztery zasady

Obecnie możemy mówić o dwóch szkołach Krav Magi, wojskowej i cywilnej. Obie różnią się delikatnie od siebie. Pierwsza zakłada korzystanie z wyposażenia, jakie posiada ze sobą żołnierz, prowadzi też do neutralizacji przeciwnika. Cywilna nie zakłada wykorzystania broni (chyba, że zabierzemy ją przeciwnikowi), skupia się też na jego powstrzymaniu i zniechęceniu do dalszych ataków, jest więc mniej śmiertelna dla napastnika.

Oba te style opierają się jednak na takich samych IV zasadach:
I- unikaj sytuacji i miejsc niebezpiecznych
II- jeśli znajdziesz się w miejscu, sytuacji niebezpiecznej ewakuuj się z niebezpiecznego rejonu jak najszybciej.
III- jeśli nie będziesz w stanie się oddali, to podejmij walkę wykorzystując wszelkie dostępne przedmioty, które mogą Ci pomóc
IV- jeśli nie dysponujesz żadnymi przedmiotami które mogą Ci pomóc, to walcz nie stawiając sobie żadnych ograniczeń, czyń to w sposób maksymalny.

 

Kwintesencja skuteczności

Krav Maga nie jest ofensywną dyscypliną walki. Jak pokazują przytoczone powyżej zasady starcie traktuje jako ostateczność. Gdy jednak do niego dochodzi nad widowiskowość przedkłada sobie skuteczność. Silne, brutalne ciosy i techniki zapożyczone z innych sztuk walki w połączeniu z wykorzystaniem naturalnych odruchów człowieka, oraz użyciem elementów otoczenia, mają dawać jak najlepszą skuteczność i intuicyjność, dzięki którym uchronimy swoje życie i zdrowie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz