Sport

Podstawowe mieszanki odżywcze dla ludzi aktywnych fizycznie

która odżywka najlepsza
jaka odżywka


W dzisiejszych czasach, po odżywki węglowodanowe sięgają nie tylko sportowcy, ale także ludzie, dla których aktywność fizyczna jest bardzo ważna w codziennym życiu. Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych odżywek, są to suplementy, które nie przypominają już swoim działaniem dawnych sterydów, ale mają tak odpowiednio dobrane składniki naturalne, które wspomagają organizm nie szkodząc mu.

W zasadzie, każda osoba aktywna fizycznie może sięgnąć po odżywki, jeżeli tylko odczuje taką konieczność…

Odżywki możemy podzielić na białkowe, aminokwasowe, węglowodanowe i mieszane. Wybór uzależniamy od rodzaju aktywności fizycznej, a w przypadku wątpliwości, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka. Odżywki węglowodanowe są popularnymi suplementami diety. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów odżywek typowo węglowodanowych, jak i mieszanych, węglowodanowo – białkowych np. tu https://www.olimp-nutrition.pl

Aby mieć pewność, że odżywki odniosą oczekiwany skutek, należy je spożywać rozsądnie, zgodnie z zaleceniem!

Najważniejsze przy zakupie odżywek są informacje o producencie, procesie produkcji, składzie produktu. Dobrze jest wiedzieć, że proces produkcji musi spełniać określone wymagania, a nad całością powinien być sprawowany nadzór farmaceutyczny. Odżywki węglowodanowe produkowane są na bazie węglowodanów, organicznych związków chemicznych, które nazywamy cukrami lub sacharydami.

Dzielimy je na…

Cukry proste – monosacharydy i cukry złożone – polisacharydy. W organizmie człowieka są bardzo ważnym źródłem energii – przede wszystkim glikogen, dodatkowo odżywiają komórki. Są związkami transportowymi w organizmie, w ludzkim, jest to glukoza. Biorą udział w wielu procesach fizjologicznych i biochemicznych.

Najłatwiej przyswajanymi przez człowieka węglowodanami są skrobia i fruktoza. Najtrudniejszym jest błonnik, w którego składzie jest celuloza i pektyny. Odżywki węglowodanowe mają szerokie spektrum działania. Proces metaboliczny przekształca je w glukozę, która jest najbardziej energetycznym składnikiem. Glukoza z kolei, wpływa na poszczególne komórki, przez co zostają uwolnione hormony anaboliczne. W wyniku tego, trzustka produkuje insulinę, a wątroba wydziela substancje insulinopodobne.

Odżywki, które mają starannie dobrane składniki i ich ilości, bardzo pomocne są w budowaniu masy mięśniowej, beztłuszczowej. Jednak czasem zalecane są dodatkowo odżywki węglowodanowo – białkowe, wspomagające przyrost masy oraz siły. Zwiększone ilości węglowodanów wskazane są dla sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe, szybkościowe, siłowe. Pomagają uzupełnić zapas glikogenu. Jeżeli zdecydujemy się na przyjmowanie odżywek węglowodanowych, powinniśmy to rozsądnie połączyć z dietą naturalną, czyli z codziennymi posiłkami, aby wszystko razem miało sens i pożytek dla organizmu. Oczywiście, zanim zaczniemy stosować odżywki, koniecznie trzeba się zapoznać z zaleceniami.

Najważniejsze są informacje dotyczące stosowania każdej odżywki

Odżywkę węglowodanową najlepiej jest zażywać przed treningiem, wtedy, węglowodany przekształcą się w glukozę, która dostarczy organizmowi niezbędnej do aktywności fizycznej energii. Będziemy mogli intensywniej trenować, bez osłabienia organizmu.

Gdy podczas treningu przyjmiemy suplementy białkowe, pozwolą one na odnowienie brakujących węglowodanów.

W celu odbudowania poziomu glikogenu, wskazane jest zastosowanie odżywki węglowodanowej po zakończeniu treningu. Przyjęte jest, że w diecie sportowca powinno być trzy razy więcej węglowodanów niż białka, dlatego musimy również dobrze zbilansować naszą normalną dietę pokarmową. Węglowodany zawarte w odżywkach, pozwalają na budowanie beztłuszczowej masy ciała, oraz na zachowanie pożądanej wydolności organizmu. Odżywki węglowodanowe to nie tylko źródło energii – to także wyrównanie poziomu cukru we krwi, co jest bardzo istotne podczas intensywnych ćwiczeń. Sama forma odżywki nie jest istotna – może być w postaci pigułek, proszku, ważne, aby była z odpowiednio dobranych składników, które zapewnią nam odpowiednią dawkę energii i nie pozwolą na osłabienie organizmu.

Jaka odżywka będzie dla nas najkorzystniejsza?

Na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością konieczne jest skorzystanie z porady fachowca. Na początek trzeba się przyjrzeć dokładnie naszej normalnej diecie. Przede wszystkim tym produktom, które zawierają węglowodany. Jesteśmy w stanie to zrobić choćby przy pomocy internetu, w którym na stronach poświęconych diecie znajdują się tabele z przykładową zawartością składników w różnych produktach. Gdy mimo wszystko nie będziemy sobie mogli poradzić z odpowiednim wyborem, trzeba zasięgnąć porady dietetyka. Na koniec najważniejsza uwaga – odżywki węglowodanowe i wszystkie inne powinniśmy kupować jedynie produkowane przez uznanych na rynku producentów, aby mieć gwarancję, że pochodzą z pewnego źródła, dla naszego własnego dobra.

Nie warto więc na odżywkach oszczędzać, zdrowie jest najważniejsze!

Jeżeli kogoś jest stać na uprawianie sportów wyczynowych, musi go być stać na zdrowe i bezpieczne wspomaganie organizmu…

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz