Izolacja natryskowa jest szybka w montażu i nie traci swoich właściwości uszczelniających pod wpływem działania wody. Wymaga użycia profesjonalnego agregatu i zatrudnienia doświadczonych fachowców z branży ociepleniowej. Pianka PUR traci swoje właściwości pod wpływem działania promieniowania UV i jest droższa w montażu niż styropian lub wełna mineralna.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianki uszczelniającej – otwartokomórkowa i zwartokomórkowa. Pierwsza ma gąbczastą strukturę i nie przepuszcza wody. Sprawdza się we wnętrzach i można aplikować ją na deskowaniu pod dachem. Drugi rodzaj jest mniej elastyczny i twardszy. Najczęściej wybierany jest do ocieplania przegród zewnętrznych.
Izolacja termiczna pianką PUR – zalety
Izolacja termiczna z użyciem pianki poliuretanowej to coraz chętniej wybierana metoda ocieplania nie tylko domów nowo wybudowanych, ale również starego budownictwa. Warstwa pianki PUR aplikowana jest sposobem natryskowym. Czynność ta wymaga precyzji, doświadczenia i użycia specjalnego agregatu, którym piana nanoszona jest na ściany. Dlatego wykonaniem izolacji pianką PUR powinna się zająć profesjonalna ekipa. Przykładowym miejscem, w którym znajdziemy sprawdzonych fachowców wraz ze szczegółowym opisem zakresu usług jest https://building-companion.pl/ocieplenia/slaskie. Główne zalety pianki PUR to lekkość i dobre właściwości uszczelniające. Eliminuje miejsca strat ciepła, takie jak mostki termiczne i jest paroprzepuszczalna. Jest szybka w montażu i nie traci swoich właściwości w kontakcie z wodą. Pianka jest materiałem uniwersalnym. Może być stosowana nie tylko na ścianach zewnętrznych i poddaszach, ale także, m.in.:
- ścianach szkieletowych (otwartokomórkowa),
- podłogach na gruncie (zamkniętokomórkowa),
- podłogach na legarach (otwartokomórkowa),
- stropach nad pomieszczeniami nieogrzewanymi (zamkniętokomórkowa).
Wady ocieplania domu pianką poliuretanową
Jedną z głównych wad termoizolacji natryskowej jest jej cena. Zakup materiału wraz z kosztami robocizny może wynieść łącznie nawet 70-80 zł/m2. Pianka ma niską odporność na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Ocieplenie przegród zewnętrznych wymaga więc dodatkowej warstwy ochronnej wykonanej, np. farbą silikonową lub bitumiczną. Termomodernizacja budynku pianką zwartokomórkową z czasem może stracić swoje właściwości. Do sytuacji tej może dojść wtedy, gdy gazy zawarte w strukturach poliuretanu ulotnią się, a ich miejsce zastąpi powietrze. Minusem ocieplenia natryskowego jest także łatwopalność. Materiał ten najczęściej mieści się w klasie E pod względem reakcji na ogień (pali się i ma zdolności do samogaszenia). Brak warstwy osłaniającej pianę, tworzy więc realne ryzyko, że w przypadku pożaru, izolacja całkowicie stanie w płomieniach.
Dodaj komentarz