Dom / AGD

Przestrzeń i ergonomia w gabinecie lekarskim – co warto wiedzieć?

Przestrzeń i ergonomia w gabinecie lekarskim - co warto wiedzieć
Przestrzeń i ergonomia w gabinecie lekarskim - co warto wiedzieć

Mogłoby się wydawać, że wygląd gabinetu jest istotny jedynie w przypadku lekarza-pediatry. W rzeczywistości jednak wpływa on również na relacje z dorosłymi pacjentami. Ta z kolei jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala poprawić jakość pracy.

W kontakcie z lekarzem niezwykle ważnym elementem jest zaufanie. Bez niego współpraca się nie uda – pacjent może nie chcieć powiedzieć o czymś lekarzowi, wskutek tego ten przeoczy istotny szczegół i postawi błędną diagnozę. Brak zaufania może również sprawić, że pacjent nie będzie stosował się do zaleceń, a to zawsze prowadzi do katastrofalnych skutków.

Dlaczego aranżacja gabinetu lekarskiego ma znaczenie?

Lekarz rodzinny, czy lekarz specjalista powinien być uosobieniem autorytetu i zaufania dla swoich pacjentów. W końcu powierzają mu swoje zdrowie, a niekiedy też życie – nie powinno więc to być zaskoczeniem. Stworzenie odpowiednich warunków w gabinecie lekarskim, pozwala na uzyskanie kameralnej atmosfery, sprzyjającej budowaniu zaufania. Jeśli nasi pacjenci będą czuli się komfortowo – będą dużo bardziej szczegółowo opisywać problemy, dzięki czemu wystawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia będzie łatwiejsze.

Jakie elementy sprzyjają pogłębianiu relacji z pacjentem?

Komfort pacjenta w gabinecie lekarskim dotyczy wielu obszarów. Na początek warto zadbać o to, aby nie musiał on siedzieć na twardym, metalowym taborecie. Zamiast tego po drugiej stronie biurka umieśćmy obrotowy fotel z miękkim obiciem.

Sama aranżacja z kolei powinna być jak najbardziej elegancka i ciepła. Warto stosować odcienie beżu, błękitu i zieleni – ponieważ wpływają one kojąco na psychikę. Podobne działanie mają również drewniane elementy, więc szafy, biurko czy parapet mogą przynajmniej imitować ten materiał.

Aspekt użytkowy gabinetu lekarskiego – ściany, podłogi, meble

Planując aranżację nie można jednak zapominać, że jest to gabinet lekarski. Elementy takie jak podłoga czy meble muszą spełniać ściśle określone wymogi. Podłoga powinna być antypoślizgowa, łatwa w czyszczeniu, niechłonąca i odporna na działanie różnych związków chemicznych. Ściany natomiast powinny być zabezpieczone specjalną powłoką niechłonną.

Jeśli zaś chodzi o meble medyczne – tutaj mamy nieco większą dowolność. W ich przypadku warto postawić przede wszystkim na komfort pacjentów. Wybierajmy miękkie, przyjemne w dotyku rozwiązania, które pozwolą pacjentowi się nieco rozluźnić.

Gdzie szukać wyposażenia do gabinetu lekarskiego?

Meble medyczne do gabinetu lekarskiego możemy znaleźć w wielu miejscach. Warto szukać w internecie – pierwszym miejscem, do którego powinniśmy zajrzeć, jest hurtownia medyczna taka jak np. Medyczny.Store. Oferuje ona bowiem bardzo szeroki wybór różnego rodzaju rozwiązań, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować je do specyficznego charakteru naszego gabinetu i swoich własnych potrzeb. Te bowiem w zależności od specjalizacji i wieku pacjentów są bardzo różne.

Co jeszcze może pomóc w budowaniu relacji lekarz-pacjent?

Podczas rozmowy z pacjentem warto pamiętać o tym, aby utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Bardzo ważne jest również aktywne słuchanie i spokojny, zrównoważony ton głosu. Warto nieco przearanżować przestrzeń i nie oddzielać się biurkiem od pacjenta, ale ustawić siedzenia po skosie, przy rogu mebla. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam nawiązać kontakt czy obserwować reakcje i zachowanie pacjenta.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz