Dom / AGD

Ozonator – co to jest?

Ozonator – co to jest
Ozonator – co to jest

W dbaniu o zdrowie trzeba pamiętać, aby eliminować z przestrzeni mieszkalnej wszelkie drobnoustroje i alergeny. Sojusznikiem w walce z nimi okazuje się gaz, który do niedawna kojarzył się głównie z wyładowaniami atmosferycznymi – ozon. Aby go wytworzyć, potrzebny jest ozonator powietrza. Co to za sprzęt i jak działa? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest ozonator powietrza?

W ten sposób nazywa się generator ozonu – urządzenie służące do wytwarzania tego gazu. Wykorzystuje on wyładowania koronowe, uzyskiwane przez różnicę potencjałów. Ozonator powietrza to zbiorcza nazwa dla urządzeń o różnym przeznaczeniu. W sprzedaży można znaleźć modele, które idealnie nadają się do używania w samochodzie, pojedynczych pomieszczeniach, mieszkaniach, jak i przemysłowe – doskonałe do oczyszczania wielkich hal i nie tylko.

Do czego służy generator ozonu?

Aby zrozumieć, do czego służy generator ozonu, trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie właściwości ma sam gaz. Nazywany także trójtlenem stanowi alotropową odmianę tlenu. Składają się na niego trzy cząsteczki tego pierwiastka. To jeden z najsilniejszych naturalnych utleniaczy, o mocno antyseptycznym działaniu. Tym samym dzięki ozonowaniu można usuwać różne drobnoustroje, wirusy, bakterie i grzyby. Jednocześnie gaz ma bardzo krótki czas połowicznego rozpadu, dzięki czemu szybko ulatnia się i nie stwarza zagrożenia dla życia przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Producenci ozonatorów zdecydowali się wykorzystać te unikalne właściwości gazu. Dzięki temu maszyny mogą oczyszczać przestrzeń z różnych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Dobry generator ozonu potrafi usunąć drobnoustroje zarówno z powierzchni, z którymi ma styczność, jak i z powietrza. To szczególnie istotne np. w przypadku, gdy w mieszkaniu rozwija się grzyb czy pleśnie albo znajduje się w nim wiele alergenów.

Ozonator – do domu i do firmy

Z tego powodu ozonowanie stanowi jeden z kluczowych sposobów na odkażanie przestrzeni. Na rynku nie brakuje ozonatorów powietrza dostosowanych zarówno do prywatnego użytku, jak i dla firm. Urządzenia te są kluczowe m.in. w miejscach, gdzie występuje podwyższone ryzyko związane z różnymi drobnoustrojami. Warto jednak pamiętać, że generatory ozonu powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, co daje pewność, że spełnią one swoje zadanie.

Sprawdź generatory ozonu renomowanych marek!

Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto sięgać do ofert firm specjalizujących się w jego produkcji. Choć markety elektroniczne kuszą często tanimi ozonatorami powietrza, to gwarancję na oczyszczenie przestrzeni z drobnoustrojów dają tylko specjalistyczne generatory ozonu, takie jak np. od Blue Planet. Sprawdź urządzenia od profesjonalistów już teraz!

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz