Dom / AGD

Lampy na taras – jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać?

Lampy na taras – jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać?
Lampy na taras – jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać?

Przydomowy taras to bardzo często miejsce, w którym podczas okresu letniego spędzamy bardzo dużo czasu. W ciągu dnia służy do czytania książek, odpoczynku po całym dniu pracy, wieczorem zaś odpowiada za miejsce spotkań i przebywanie w gronie najbliższych na przykład podczas wieczornego grilla. Oświetlenie, które na nim zainstalujemy powinno więc spełniać swoje praktyczne zastosowanie, ale czy tylko?

Współcześni producenci lamp zewnętrznych dbają o to, aby ich produkty nadały tarasowi prawdziwego charakteru. Dla osób szukających oświetlenia zewnętrznego często, przynajmniej w teorii, znalezienie i montaż lamp na tarasie wydaje się sprawą oczywistą i kompletnie bezproblemową. Jednakże dostępność towaru na rynku w najróżniejszych wariantach nie tylko kolorystycznych, ma prawo przyprawić o prawdziwy ból głowy. Wybierając się do sklepu z oświetleniem, zetkniemy się z takimi pojęciami jak kinkiety zewnętrzne i ogrodowe, lampy i słupki oświetleniowe czy lampy na cokół. To jednak nie koniec! Czeka nas jeszcze wybór odpowiedniego modelu pod kątem źródła światła czy ustalenie własnych preferencji w sprawie najróżniejszych technologii czy dodatków. Czym się więc kierować podczas wyboru lamp zewnętrznych na taras? Podpowiadamy!

Lampy na zewnątrz – co musimy zabrać pod uwagę?

Najczęściej popełniamy błędem podczas wyboru oświetlenia na zewnątrz jest wybór lampy w oparciu o jej wygląd. Wszak jest to oczywiście istotna kwestia, ponieważ całość musi ze sobą współgrać, dla wielu jednak traktowana jest ona jako priorytetowa. Na pierwszym planie powinniśmy umieścić ochronę i bezpieczeństwo. Lampy na zewnątrz czasami występują w podobnych seriach jak te do domu, mają jednak zupełnie inne wykonanie i komponenty. Lampy tarasowe powinno być wykonane z materiałów trwalszych od plastiku – lampy aluminiowe, żeliwne czy stalowe zapewnia większą ochronę przed korozją aniżeli oprawa wykonana z plastiku.

W przypadku oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego należy zwrócić również uwagę na tak zwany stopień ochrony (wskaźnik IP). Informuje on o tym, w jakim stopniu lampa będzie odporna na czynniki atmosferyczne – pył i wilgoć. Lampy zewnętrzne tarasowe – wiszące lub naściennie – powinni cechować się współczynnikiem na poziomie co najmniej IP 44. Podczas wyboru tego rodzaju oświetlenia należy także sprawdzić, czy posiada ono najwyższą klasę ochrony przeciwporażeniowej – bezpieczeństwo domowników zawsze będzie najważniejsze, prawda?

Lampy na ogród i na taras – jaki styl wybrać?

Jeżeli już uzgodniliśmy kwestię ochrony IP, stopnia przeciwporażeniowego i jakości wykonania, czas na kwestię dla użytkownika przyjemniejszą – dopasowanie do stylu i wygląd. Ważnym jest, aby każdego rodzaju oświetlenie tarasowe było przemyślane i dopasowane pod wieloma względami. Samo rozplanowanie i miejsce montażu warto rozrysować nawet już na etapie wylewania tarasu, a najlepiej na etapie budowy domu. Pozwoli to uniknąć późniejszych dodatkowych prac związanych z „rozciągnięciem” kabli po elewacji.

Oświetlenie zewnętrzne budynku powinno pasować wizualnie do siebie. Warto wybrać taką serię lamp, która będzie posiadała dedykowane modele w zależności od miejsc instalacji. Na przykład kinkiet zewnętrzny, słupek stojący oraz latarnia przed domem – wykonane w jednym stylu wprawią w zachwyt nie jednego odwiedzającego. Kiedy już mowa o wyglądzie… styl w jakim została wykonana lampa ma olbrzymie znaczenie. Powinniśmy dobrać go nie tylko pod względem całego wystroju domu, ale i ogrodu. Na rynku oświetlenia zewnętrznego istnieją takie podziały jak na przykład styl klasyczny, rustykalny pasujący idealnie do ogrodów brytyjskich, gdzie panuje cegła i zieleń lub styl nowoczesny, skandynawski, który doskonale sprawdzi się w ogrodach wzorowanych na katalogach z Ikei.

Lampy zewnętrzne – rodzaje

Producenci oświetlenia zdecydowanie nie ułatwiają wyboru klientowi. Owszem, produkują wspaniałe modele, wytrzymałe jakościowo i piękne wizualnie. Oznacza to jednak, że mamy w czym wybierać! Przygotowaliśmy więc spis kilku kategorii oświetlenia zewnętrznego, które nada się do montażu na tarasie.

Kinkiety zewnętrzne – lampy naścienne, występujące jako pojedyncza lampa to rozwiązanie najczęściej wybierane przez klientów. Spotkać możemy je niemalże wszędzie – tuż obok drzwi wejściowych, obok drzwi wychodzących na taras, czy po prostu wokół domu na elewacji fasady.

Lampy zewnętrzne stojące lub wiszące – słupki oświetleniowe sprawdzą się doskonale w miejscach niezagospodarowanych, na przykład w kątach tarasu lub obok schodków prowadzących na ogród. W ofertach wielu producentów znajdziemy modele, które mają wysokość od 30 do 90 centymetrów (niekiedy więcej). Oddają one wspaniały blask wokół siebie.

Lampy cokołowe – trzecia propozycja to lampy umieszczone na delikatnym podeście – cokole. Częściej spotykana w ogrodach, niekoniecznie tylko dla nich przeznaczona. Jest to propozycja troszkę odważniejsza, ale jeżeli odpowiednio przemyślimy jej zastosowanie z pewnością nada charakteru naszej aranżacji.

Lampy, lampiony dekoracyjne – ostatnim punktem, o którym chcielibyśmy dzisiaj opowiedzieć są lampki dekoracyjne. Girlandy, lampy słoiki, lampy kule (małe lub duże) to tylko przykłady produktów dostępnych na rynku. Mogą być one doskonałym uzupełnieniem a nie kiedy oświetleniem, które nadaje aurę i delikatną poświatę. Ten rodzaj oświetlenia traktować należy jako uzupełnienie aranżacji oświetleniowych.

Czy potrzebujemy coś jeszcze

Wśród każdej kategorii oświetlenia, którą opisaliśmy znajdziemy modele, w których zastosowano technologię solarną lub LED (niekiedy 2 w 1). Zachęcamy do zapoznania się z tematyką lamp solarnych oraz lamp ogrodowych i zewnętrznych LED. Płynie z nich wiele korzyści. Jeżeli chodzi zaś o sam wybór lamp na taras to warto sprawdzić czy model posiada czujniki ruchu lub zmierzchu, co w niektórych aranżacjach może przynieść dodatkowe korzyści. Przypominamy, że taras to miejsce spotkań i spędzania wieczorów. Powinien posiadać subtelną i delikatną aurę – również w nocy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz