Dom / AGD

Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Jakie wybrać?

Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Jakie wybrać?
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jaki sposób otwierania drzwi tarasowych najlepiej sprawdzi się w twoim domu? Zależy to od wielu czynników, w tym od ilości dostępnego miejsca. Drzwi przesuwne i tradycyjne to dwa najczęściej wybierane rozwiązania. Sprawdź, które z nich będzie najlepsze.

Drzwi balkonowe otwierane na zewnątrz

Cechą charakterystyczną drzwi tarasowych otwieranych na zewnątrz jest ich tradycyjny wygląd. Dzięki temu doskonale pasują do klasycznych domów jednorodzinnych i dworkowych. Najczęściej spotykane są modele dwuskrzydłowe, które wpuszczają do salonu dużo światła oraz optycznie powiększają go.

Takie drzwi lub okna tarasowe otwierane na zewnątrz zajmują sporo wolnego miejsca wokół, dlatego lepiej nadają się do dużych salonów. Nawet otwarte na oścież skrzydła zajmują przestrzeń i mogą przeszkadzać w przechodzeniu między domem a tarasem. Ponadto tak otwierane drzwi są podatne na działanie podmuchów wiatru i mogą gwałtownie się zamknąć pod wpływem przeciągu.


Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne, czyli jakie?

Systemy przesuwne drzwi umożliwiają zaoszczędzenie cennego miejsca. Przeszklone skrzydła można przesuwać po szynach znajdujących się na podłodze. Technologie stosowane przy produkcji stolarki drzwiowej umożliwiają wygodne otwieranie i zamykanie drzwi, bez konieczności użycia siły. Szerokie okno balkonowe przesuwne wpuszcza do salonu sporo światła przez dużą powierzchnię szyb.

Zalety i wady drzwi przesuwnych zewnętrznych

Drzwi suwane idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa. Nie zajmują dużo miejsca i mają atrakcyjny wygląd. Mogą one służyć do oddzielenia domu od oranżerii i ułatwić komunikację między tymi pomieszczeniami.

Do wad należy ich wysoka cena oraz dość skomplikowany sposób montażu. Ponadto, duży ciężar drzwi i przesuwnego okna tarasowego sprawia, że przy ich montowaniu trzeba zastosować specjalne bloczki.

Czym są drzwi tarasowe z niskim progiem?

Wyjątkowo wygodne i praktyczne są drzwi z szynami zlicowanymi z podłogą, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko potknięcia się. Szyna drzwi balkonowych przesuwnych wpuszczona jest w materiał, z którego ułożona jest podłoga. Ułatwia to sprzątanie i wystawianie na zewnątrz doniczek, wózków dziecięcych, wysuwanie krzeseł. Brak wystającego progu ma szczególne znaczenie dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz małych dzieci. Przesuwne skrzydła nie ograniczają widoku na ogród i pozwalają na wygodne przechodzenie na podwórko i do domu bez potrzeby omijania otwartych drzwi.     

Szczelność drzwi na taras – które są lepsze?

Ważną cechą drzwi tarasowych jest ich szczelność. Ochrona przed zimnym powietrzem, hałasem i zanieczyszczonym powietrzem to korzyść płynąca ze stosowania dobrej jakości elementów. Nowoczesne rozwiązania wykazują odporność na podmuchy wiatru, nie ma więc ryzyka trzaskania podczas przeciągu.

Czy drzwi przesuwne są szczelne? Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii podczas produkcji, drzwi tego rodzaju zapewniają skuteczną izolację akustyczną i zapobiegają przepływowi powietrza z zewnątrz. Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz uzupełnionedobrymi uszczelkami, również zapobiegają przenikaniu do wnętrza dźwięków i powietrza.

Nowoczesne systemy okien przesuwnych ograniczają również utratę ciepła. W ten sposób pozwalają oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania.

Różne rodzaje drzwi tarasowych – które wybrać?

Istnieje wiele rodzajów drzwi na taras. Oprócz przesuwnych i otwieranych, możesz też zainwestować w drzwi uchylno-przesuwne, aby zagwarantować sobie wygodne wietrzenie pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu dobrej izolacji od czynników zewnętrznych.

Dwa główne rodzaje drzwi tarasowych: przesuwne i otwierane oraz ich warianty mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Weź pod uwagę wygląd budynku i tarasu oraz dostępność wolnej przestrzeni wokół wyjścia na balkon. Wpłyń na jakość izolacji termicznej i akustycznej swojego domu i starannie zaplanuj elementy stolarki drzwiowej i okiennej jako istotną część bryły budynku.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz