Ekonomia i ekologia mogą iść ze sobą w parze. Ekologiczne rozwiązania nie muszą być drogie, ani wiązać z podwyższonymi kosztami użytkowania. Wręcz przeciwnie, to korzystanie z kopalnych źródeł energii sprawia, że rachunki za prąd są bardzo duże, jedne z najwyższych w Europie. Odnawialne źródła energii to tani prąd, bez szkód dla środowiska naturalnego. Fotowoltaika to sposób na tani prąd i dbanie o środowisko.
Rozwój fotowoltaiki
Fotowoltaika nieustannie rozwija się i staje się ogólnie dostępna. Jej największą zaletą jest pewność, że sposób wytwarzania energii jest ekologiczny i nie powoduje emisji dwutlenku węgla. Instalacje fotowoltaiczne dla domu umożliwiają zasilanie „czterech kątów” odnawialną energią słoneczną, obniżają rachunki za prąd i pozwalają na magazynowanie energii w sieci. Oznacza to samowystarczalność energetyczną.
Fotowoltaika dla rolnika
Nowoczesne gospodarstwo rolne zużywa sporo energii, co przy korzystaniu z tradycyjnych źródeł energii oznacza bardzo wysokie koszty. Fotowoltaika dla rolnika to znakomity sposób na zmniejszenie kosztów działalności rolniczej i unowocześnienie produkcji rolnej. Rolnicy zwykle posiadają duże powierzchnie, na których można zainstalować fotowoltaikę. Rolnicy mają możliwość odliczenia 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego. Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, będący płatnikiem podatku VAT może odliczyć podatek VAT zapłacony podczas montażu fotowoltaiki. Fakt posiadania fotowoltaiki dla rolników jest uznawany za zaletę podczas składania wniosków o dofinansowanie innych inwestycji rolniczych. Koszt instalacji zwraca się po 4-5 latach. Ponadto fotowoltaika zagospodarowuje wolną przestrzeń, jaką są dachy.
Fotowoltaika – realne oszczędności dla domu
Fotowoltaika dla domu ma wiele zalet. Do produkcji prądu wykorzystuje energię słoneczną – odnawialne źródło energii, które jest dostępne dla każdego. W przeciwieństwie do energetyki konwencjonalnej, fotowoltaika nie wytwarza zanieczyszczeń. Elementy fotowoltaiki są drogie, ale powstaje szereg programów wsparcia dla inwestorów. Osoby, które zdecydują się na założenie fotowoltaiki w domu bardzo szybko zauważają oszczędności w rachunkach za prąd. Instalacja fotowoltaiczna sprawdza się w domu jednorodzinnym, większy system dla biurowca, a nawet minielektrownia dla zakładu przemysłowego. Fotowoltaika jest najczęściej montowana na dachach. Jest możliwość założenia paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku lub na stelażu na gruncie . Nie wymaga codziennej obsługi – produkcja prądu odbywa się bez zaangażowania właściciela.
Wraz ze świadomością ekologiczną i ciągłymi podwyżkami cen energii, fotowoltaika staje się coraz popularniejszym źródłem energii. Jest prawdopodobne, że wkrótce stanie się jednym z ważniejszych elementów rynku energetycznego. Przyszłość należy do rozwiązań ekologicznych. Panele fotowoltaiczne w zimie dostarczają tyle samo energii, co pozostałe pory roku i bezawaryjnie pracują nawet przy sporych mrozach.
Dodaj komentarz