Dom / AGD

Jak pielęgnować meble rattanowe?

Meble rattanowe, wykonywane z rattanu należącego do grona materiałów naturalnych, swoim wyglądem mogą przypominać te tworzone z wikliny, ale jednak są od nich lepsze pod względem technicznym — mocniejsze, solidniejsze i znacznie trwalsze. Jak każde inne tworzywo wymagają jednak dobrej pielęgnacji. Można ją przeprowadzić w czterech prostych krokach.

Krok 1 – czyszczenie na sucho

W szparach występujących między plecionkami dość szybko gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Najlepiej usuwać je na bieżąco, przynajmniej raz w tygodniu. Do tego celu można wykorzystać odkurzacz wyposażony w wąską końcówkę lub szczotkę albo samą ręczną szczotkę wykonaną z nylonu bądź ryżu. Zapobieganie gromadzeniu się większych warstw kurzu jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Dzięki niemu zanieczyszczenia nie będą łączyć się z cieczami (np. deszczem bądź kropelkami tłuszczu), co mogłoby doprowadzić do utworzenia się opornych na czyszczenie plam.

Krok 2 – czyszczenie na mokro

Samo czyszczenie na sucho może jednak nie wystarczać. Jeśli już doszło do mocniejszego zabrudzenia powierzchni, należy wytoczyć cięższe działa i przygotować domowy środek czyszczący — jego wysoką skuteczność potwierdzają wszystkie perfekcyjne panie domu. Roztwór powstanie po wymieszaniu pół litra wody, dwóch łyżek soku z cytryny i dwóch łyżek wody utlenionej. Nasączoną preparatem miękką ścierką należy przecierać zabrudzenia aż do momentu ich pełnego usunięcia. Meble znów staną się pięknie i gładkie.

Krok 3 – lakierowanie

O wspomnianych wyżej zabiegach pielęgnacyjnych można niemalże całkowicie zapomnieć za sprawą wyłącznie jednej techniki zabezpieczającej meble — lakierowania. Jeżeli producent nie pokrył powierzchni swoich wyrobów ochronnym środkiem, użytkownik musi to zrobić sam. W przypadku rattanu naturalnego najlepiej sprawdzą się lakiery o płynnej konsystencji, te same, które stosuje się do wzmacniania drewna. Zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch ich warstw. Stworzą one na meblach wspaniałą barierę ochronną.

Krok 4 – konserwacja

Teoretycznie już takie lakierowanie jest metodą zabezpieczającą meble rattanowe przed przedwczesnym zużyciem, ale w przypadku częściej używanych kompletów może okazać się niewystarczające. Dodatkowe wzmocnienie zapewnią plecionce specjalne preparaty przeznaczone do konserwacji drewna. Nadają one meblom fantastyczny połysk i blask, ale mogą również delikatnie przyciemnić ich powierzchnię. Nie powinno się ich stosować zbyt często. Coroczna konserwacja w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz