Zdrowie Dom / AGD

Materace przy problemach z alergią

Materace przy problemach z alergią
Materace przy problemach z alergią

Osoby ze skłonnością do alergii, ludzie starsi oraz rodzice małych dzieci powinni szczególnie odpowiedzialnie podejść do aranżowania sypialni. Według badań podczas snu wdycha się mnóstwo szkodliwych substancji. To nie tylko kurz, ale również alergeny wydzielane przez drobnoustroje. Warto wybierać nowoczesne materace, utrudniające rozwój tych organizmów oraz zapewniające maksymalnie higieniczne warunki snu.

Materace na bazie pianki

Materace wykonane z różnych rodzajów pianki są obecnie uznawane za najzdrowsze dla alergików. I to z kilku powodów. Przede wszystkim ich wkład nie stanowi dobrych warunków do rozwoju bakterii, roztoczy czy pleśni. Ponadto nowoczesne materiały tworzone są z myślą o zapewnieniu optymalnej wentylacji. Dzięki regularnemu, niczym nieskrępowanemu przepływowi powietrza materace oczyszczają się na bieżąco. Obniża się także ich wewnętrzna temperatura, a jak wiadomo drobnoustroje lubią ciepło. Sprzyja im też znaczna wilgotność. Podczas jednej nocy ciało człowieka jest w stanie wyprodukować nawet około pół litra potu, którego znaczna część wchłaniana jest przez materac. Swobodne odprowadzanie wilgoci powinno zatem wyróżniać każdy model oznaczony jako antyalergiczny.

Poza mikroorganizmami kolejnym silnym alergenem jest kurz. Uczulonym na niego przydadzą się materace lateksowe. Ten konkretny rodzaj pianki nie przepuszcza tak łatwo pyłów i kurzu. Sam lateks może co prawda wywoływać alergie, ale jest to zjawisko rzadko spotykane. Przed zakupem materaca warto się jednak upewnić, czy nie jest się na niego uczulonym.

– Osobom podatnym na różnego rodzaju alergie radzimy korzystać z materacy z tworzyw sztucznych. Nie powodują reakcji obronnej organizmu. Są konstruowane tak, by potencjalne alergeny w nich nie występowały – radzi konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl. Przy okazji zakupu materaca dla alergika trzeba też pomyśleć o dobrym pokrowcu. Najlepiej sprawdzi się ten uszyty z materiałów dobrze znoszących częste pranie w wysokich temperaturach.

Czystość materaca wpływa na jego antyalergiczność

W przypadku alergików bardzo ważne jest utrzymanie wysokiej higieny w sypialni. Z uwagi na to, że największy kontakt w ciągu nocy mają z materacem, to właśnie jemu należy poświęcić sporo uwagi w czasie porządków. Podstawą jest regularne wietrzenie i pranie pokrowca. Poza tym materace warto odkurzać, wcześniej można posypać je sodą oczyszczoną. Jeżeli mimo tych zabiegów reakcje alergiczne nasilają się, warto pomyśleć o wymianie materaca na nowszy. Może się to okazać świetnym pomysłem, zwłaszcza że na rynku pojawiają się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania.

Producenci materacy bardzo dbają o alergików, ponieważ przybywa ich w grupie konsumentów w różnym wieku. Najbardziej narażone są jednak dzieci oraz osoby starsze. Z różnych względów ich układ immunologiczny może być słabszy niż u zdrowej osoby dorosłej. Z drugiej strony materace o właściwościach antyalergicznych przydają się tak naprawdę każdemu. Nawet osoby dotychczas nie nękane problemami skórnymi czy związanymi z układem oddechowym nigdy nie mogą być pewne, że alergie nie zaczną dotyczyć także ich. Czynnikiem potęgującym reakcje układu odpornościowego jest bowiem stres. A ten w różnej formie dotyka każdego.

Wysokiej jakości materace to w końcu inwestycja w poprawę ogólnego stanu zdrowia. Decydując się na nowoczesne modele z pianki wysokoelastycznej, dba się nie tylko o zminimalizowanie ryzyka alergii. To też dobry krok w kierunku wzmocnienia kręgosłupa i odciążenia mięśni, zapracowanych w ciągu całego dnia.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz