Dom / AGD

Dlaczego schody wykonane z drewna to dobry wybór?

Dlaczego schody wykonane z drewna to dobry wybór?
Dlaczego schody wykonane z drewna to dobry wybór?

Dlaczego schody wykonane z drewna to dobry wybór?

Budowa domu piętrowego wiąże się z koniecznością zapewnienia ciągu komunikacyjnego pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. W przypadku bloków rolę tą pełni najczęściej winda. Natomiast w mieszkaniach prywatnych takową funkcję pełnią schody. W przypadku starszego budownictwa najczęściej spotkać można schody żelbetonowe. Popularne niegdyś rozwiązanie, które dzisiaj odstraszać może kilkoma swoimi wadami. Z racji na ten fakt na coraz to większym znaczeniu zyskują schody wykonane z naturalnych materiałów-takie jak schody drewniane. W niniejszej publikacji postaramy się was zatem przekonać, iż schody wykonane z drewna to odpowiedni wybór w nowoczesnym budynku mieszkaniowym.

Wykorzystanie drewna jako budulca konstrukcyjnego schodów daje niepowtarzalną możliwość wprowadzenia do danego pomieszczenia unikalnego klimatu. Ma też bezsprzecznie kilka innych praktycznych zalet.

Schody drewniane – prosty i szybki montaż

Na pewno trzeba tutaj wspomnieć o stosunkowo prostym montażu schodów drewnianych. W przypadku wspomnianych na wstępie schodów żelbetonowych ich konstrukcję trzeba już uwzględnić na etapie tworzenia planów domu. Schody żelbetonowe raczej nie grzeszą elegancją. Ich duże wagi też raczej nie można zapisać jako ich plus. Oprócz tego sama ich budowa wiąże się z długimi i dość trudnymi pracami. Efekt końcowy wcale nie jest powalający i wymaga wygospodarowania całkiem sporej ilości miejsca w domu.

Schody drewniane rozwiązuje wszystkie wspomniane wyżej problemy. Są lekkie, nie trzeba zatem obawiać się, w jakim miejscu w pomieszczeniu będzie można je ustawić czy też będzie to wymagać wzmacniania konstrukcji budynku. Można je zainstalować w przeciągu kilku godzin, przez co możemy cieszyć się pięknie wyglądającymi schodami zaraz po ich zakupieniu.

Trzeba też zwrócić uwagę, że schody drewniane zajmują znacznie mniej miejsca niż ich żelbetonowy odpowiednik. Dzięki temu można je umieścić nawet w pomieszczeniach o bardzo ograniczonej powierzchni. Na przykład, gdy chcemy stworzyć korytarz komunikacyjny na poddasze.

Piękne i przytulne wnętrze dzięki schodom drewnianym

Przewagą schodów drewnianych jest też ich uroda oraz komfort użytkowania. Wykorzystanie naturalnego materiału jakim jest drewno pozwala wprowadzić do danego pomieszczenia odrobinę przytulności i ciepła. Schody drewniane sprawdzają się zatem jako ważny akcent aranżacyjny i stylistyczny. Sprawiają, że dane pomieszczenie nabiera zupełnie nowego, przyjemniejszego charakteru.

Podczas ich użytkowania towarzyszą też dużo bardziej przyjemne odczucia. Ciepłe drewno pod stopami daje zupełnie inny komfort przemieszczania się niż chłodna konstrukcja żelbetonowa. Oprócz tego drewniane schody można w bardzo prosty sposób dostosować do stylu poprzez umieszczenie odpowiedniej balustrady.

Na sam koniec dochodzi jeszcze aspekt bezpieczeństwa. Schody żelbetonowe mogą posiadać ostre, ceramiczne krawędzie, przez co będą dużo bardziej niebezpieczne w użytkowaniu, szczególnie jeżeli w domu znajdują się małe dzieci. Drewniane schody będą w stanie zapewnić użytkownikom znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz