Biznes/finanse Życie

Nie wiesz, co zrobić ze starymi gazetami? Oddaj je do skupu makulatury!

Nie wiesz, co zrobić ze starymi gazetami? Oddaj je do skupu makulatury!
Nie wiesz, co zrobić ze starymi gazetami? Oddaj je do skupu makulatury!


Niemal w każdym domu przechowuje się mnóstwo książek, starych zeszytów, kolorowych czasopism, nieaktualnych już dokumentów, tekturowych pudełek itp. Większość z tych rzeczy zwykle leży zapomniana na strychu czy w piwnicy i jedyne zbiera kurz oraz zajmuje miejsce. Jeśli w żaden sposób nie korzystamy z tego typu artykułów, warto oddać lub sprzedać je w skupie makulatury. Tam zostaną one przetworzone na kolejne pełnowartościowe produkty i ponownie trafią do obiegu.

Kiedy skorzystać z usług skupu makulatury?

Skup makulatury może być kojarzony jedynie z usługami skierowanymi do przedsiębiorców i instytucji, a nie do osób prywatnych (dowiedz się więcej na http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html). Większość tego typu miejsc oferuje jednak usługi obu grupom. W przypadku pierwszej z nich, firmy recyklingowe proponują nie tylko wstawienie odpowiednich pojemników do segregowania makulatury, ale także systematyczny odbiór surowca. Jak wiadomo, firmy codziennie produkują kilogramy papierowej dokumentacji oraz posiadają setki katalogów reklamowych, folderów i innych wydruków, które po kilku miesiącach czy latach przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Wtedy trudno co kilka dni samodzielnie organizować transport, dlatego jest on częścią usługi dla firm. W przypadku osób prywatnych zapakowanie i transport całej zbędnej już makulatury leży we własnym zakresie. Dlatego dobrze jest wybrać firmę, która znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania lub najczęściej uczęszczanej trasy – wtedy będziemy mogli regularnie dostarczać surowca, z którego zostaną wyprodukowane kolejne gazety, książki zeszyty, opakowania i inne podobne artykuły.

Skup makulatury i jego znaczenie dla ekologii

Działalność skupu makulatury w ostatnim czasie cieszy się ogromnym powodzeniem, głównie wśród klientów instytucjonalnych. Osób prywatnych dostarczających makulaturę do skupu jest znacznie mniej, jednak nadal korzystają one z usług takich miejsc. Przetwarzanie surowca takiego jak papier ma duże znaczenie dla naszej planety. Przede wszystkim jest on stosunkowo tani, dlatego cały czas produkowane są drukowane materiały reklamowe, książki, gazety, czasopisma, różnego rodzaju opakowania i kartony. To sprawia, że w wielu domach i firmach codziennie wyrzuca się (lub magazynuje) mnóstwo odpadów papierowych. W związku z tym, warto wiedzieć, że surowiec ten jest idealny do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Co równie ważne, surowiec ten można przetwarzać wielokrotnie, o ile nie będzie on tracił odpowiednich właściwości. Ponowne wykorzystanie zużytej makulatury pozwala zmniejszyć liczbę wycinanych drzew niezbędnych do produkcji kolejnych artykułów papierowych oraz zminimalizować koszty takiej produkcji. Surowiec trafiający do skupu makulatury zamiast na wysypiska śmieci nie powoduje także tak dużego zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza, bo niemal natychmiast trafia znów do rąk kolejnych użytkowników jak pełnowartościowy produkt.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz