Biznes/finanse Życie

Lokata czy fundusz inwestycyjny? Co wybrać?


Coraz częściej zastanawiamy się nad wyborem najlepszego produktu oszczędnościowego. Kiedyś najchętniej decydowaliśmy się na lokatę ze względu na atrakcyjne oprocentowanie. Teraz jest ono mniej kuszące i rozważamy też rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy lub coraz popularniejsze fundusze. Co wybrać?

Warto poznać opinie specjalistów od oszczędzania i pośredników w sprzedaży produktów bankowych, ale najlepiej samemu dokonać porównania różnych ofert. Aby nie ryzykować, zwykle wybieramy znane i sprawdzone rozwiązania i usługi bankowe. Mimo to coraz częściej kuszącą opcją jest dla nas fundusz inwestycyjny, nie zaś lokata.

W końcu to ważne, gdzie należy wpłacić pieniądze, aby zarobić. Tymczasem doradcy zwykle dbają o interes banku, więc najlepiej kierować się własnym rozumem i intuicją. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety zarówno lokat, jak i funduszu inwestycyjnego.

Tradycyjnie – lokata

Warto pomnażać nadwyżki finansowe m.in. na lokacie. Ich wybór jest ogromny, co na pewno stanowi plus tego rozwiązania. Mimo to lokaty straciły na popularności ze względu na mało atrakcyjne oprocentowanie. Skoro mamy nie mieć dostępu do własnych środków przez kilka miesięcy, a zyskać za to niewiele, wybieramy inne opcje.

Jeśli zależy Ci na odsetkach, możesz co prawda założyć kilka lokat. Ustaw je tak, aby każda kończyła się np. co kilka tygodni. Zaletą dla wielu klientów jest to, że nie trzeba aktywnie zarządzać środkami na lokacie. Minusem zaś podatek Belki – obciążenie to dokonywane jest przy każdej kapitalizacji.

Fundusze inwestycyjne – nowoczesne rozwiązanie

Fundusze inwestycyjne są jednak dużo bardziej elastyczne od lokat. To od nas zależy, kiedy je sprzedamy czy kupimy, mimo że ryzyko jest większe. Dużą zaletą jest też możliwość odroczenia podatku Belki. W tym przypadku nie grożą nam wprawdzie duże wahania wyceny. Fundusze cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza pieniężne. Jeśli bierzemy pod uwagę akcyjne, musimy pamiętać, że obarczone są dużo większym ryzykiem.

Generalnie fundusze inwestycyjne to dość niepewny zysk, ale za to produkt ten daje teoretycznie większe możliwości i ma większy potencjał niż lokata. Gwarantują znacznie wyższą stopę zwrotu niż lokaty, nawet ponad 20% rocznego zysku. Musimy jednak aktywnie zarządzać naszymi środkami, więc warto doszkolić się w kwestii finansów i zarządzania nimi. Na szczęście, co też ważne, do lokowania w fundusze inwestycyjne nie musimy mieć dużej sumy.

Dużą konkurencją dla lokaty i funduszu jest też popularny ROR, czyli rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Daje on stały dostęp do naszych środków, mimo że nie możemy spodziewać się dużego zysku.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz