Nasiona marihuany od wielu lat są tematem kontrowersyjnym. Wbrew pozorom zioło, które służy odurzaniu ma wiele zastosowań w medycynie. Niestety status marihuany jako narkotyku utrudnia pacjentom stosowanie jej.
Jak stosowano nasiona marihuany dawnej?
Nasiona marihuany czyli konopi indyjskich były stosowane już od czasów starożytnych. Korzystano z nich w medycynie chińskiej i hinduskiej. Wyciągiem z nasion marihuany leczono owrzodzenia, oparzenia i trudno gojące się rany. Z pomocą nasion marihuany odrobaczano, poprawiano apetyt i łagodzono niektóre schorzenia neurologiczne. Nasiona marihuany stosowano przy bezsenności, migrenie, bólach menstruacyjnych oraz kolkach jelitowych. Ze zwalczaniem tych wszystkich dolegliwości wyciąg z radziły sobie doskonale. W 1839 roku odkryto, że nasiona marihuany są remedium na reumatyzm.
Nasiona marihuany – na co pomagają dzisiaj?
Nasiona marihuany i dzisiaj są wykorzystywane w celach leczniczych. Doskonale sprawdzają się przy schorzeniach takich jak:
- Stwardnienie rozsiane – wyciąg z nasion marihuany łagodzi dolegliwości bólowe oraz zwalcza spastyczność mięśni, dzięki czemu chorzy mogą brać do rąk różne przedmioty.
- Nowotwór – podczas leczenia chemioterapią pacjenci często odczuwają mdłości, które skutecznie niwelują nasiona marihuany.
- Jaskra – nasiona marihuany obniżają ciśnienie w gałce ocznej oraz łagodzą dolegliwości związane z tym schorzeniem.
- Glejak – wstrzyknięcie do mózgu marihuany powoduje, że ten najbardziej złośliwy guz mózgu łagodnieje.
- Epilepsja – wyciąg z nasion marihuany łagodzi objawy padaczki.
- Atopowe zapalenie skóry – wyciąg z nasion marihuany łagodzi przebieg choroby i normalizuje stany nadwrażliwości skóry.
- Nowotwory i AIDS – marihuana przywraca chorym na te choroby apetyt
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – wyciąg z nasion marihuany łagodzi przebieg choroby i zmniejsza ilość jej zaostrzeń.
Dlaczego wyciąg z nasion marihuany jest leczniczy?
Lecznicze właściwości nasion marihuany wynikają z obecności w nich kanabinoidów. Do tej pory odkryto około 140 z nich. Najczęściej stosowanym kanabinoidem jest THC (tetrahydrokanabinol), ktory jest substancją bardzo podobną do tych, jakie wytwarzają komórki nerwowe człowieka. Działa on w ten sposób, że uwalnia hormony i neuroprzekaźniki. Do wyrobu niektórych leków stosowany jest też kanabinoid CBD, który nie zawiera substancji psychoaktywnych, dlatego nie uzależnia. Stosuje się go między innymi do leczenia padaczki dziecięcej.
Czy można leczyć się marihuaną?
W Unii Europejskiej są dopuszczone do sprzedaży tylko dwa leki na bazie wyciągu z nasion marihuany – jeden nadaje się do stosowania jako aerozol na błony śluzowe jamy ustnej, drugi dostępny jest w formie suszu. Oba sprzedawane są tylko na receptę.
W Polsce dostępność leczniczej marihuany ograniczają restrykcyjne przepisy, które zaliczają ją do narkotyków. Posiadanie nasion marihuany oraz handel nimi uznawany jest w naszym kraju za przestępstwo. Pacjenci, którzy muszą skorzystać z leczniczych właściwości marihuany, przechodzą długą procedurę importu docelowego, co jest monitorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zanim jednak dojdzie do uruchomienia całego procesu, lekarz musi wykazać, że akurat ten konkretny lek jest konieczny do ratowania zdrowia i życia pacjenta. Może być on sprowadzany tylko z kraju, gdzie jest dopuszczony do obrotu. Ponadto lekarz prowadzący musi złożyć zamówienie na lek, które jest potwierdzane przez konsultanta z danej dziedziny.
Pacjenci twierdzą, że marihuana działa na nich kojąco. Jedynym lekiem na jej bazie dopuszczonym do obrotu w Polsce jest lekarstwo na stwardnienie rozsiane. Jednak kuracja jest bardzo droga i nie wszyscy chorzy mogą sobie na nią pozwolić.
Dodaj komentarz