Ostropest świetnie działa na wątrobę, wspierając jej pracę. Czy to jednak wszystko? Nie, to tylko jedna z licznych właściwości tej drogocennej rośliny. Jakie jeszcze korzyści zapewnia nam jej stosowanie? W jaki sposób przyjmować ostropest?
Stosowanie naturalnych produktów oraz ziół jest doskonałym wsparciem w procesie leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Dawniej preparaty takie wykorzystywano przy walce z niemal wszystkimi schorzeniami. Obecnie znów coraz chętniej sięgamy po takie naturalne metody. Sprawdzają się one szczególnie dobrze przy profilaktyce. Jedną z takich cennych roślin jest właśnie ostropest. Słynie przede wszystkim ze swych właściwości regenerujących i wspierających pracę wątroby. Jego stosowanie ma jednak szereg innych korzyści. Ostropest plamisty w naturalnych warunkach rośnie przede wszystkim na łąkach. Przez swój wygląd, bardzo często mylony jest on z ostem. Rzeczywiście przez fioletowe kwiaty i lekko kłujące liści jest on bardzo podobny do tej rośliny. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż obie należą do rodziny astrowatych. Jak stosować ostropest?
Ostropest — właściwości zdrowotne
Ostropest plamisty to roślina wykazująca wiele właściwości zdrowotnych. Można stosować ją na różne dolegliwości. Przede wszystkim poleca się jej przyjmowanie przy wszelkich problemach związanych z pracą wątroby. Ostropest zawiera bowiem w swym składzie sporą ilość sylimaryny. Substancja ta odpowiedzialna jest za stabilizację błon komórkowych w wątrobie. Dzięki temu narząd chroniony jest przed działaniem różnego rodzaju substancji toksycznych, a co najważniejsze, zwiększa się jego zdolność do odbudowy i regeneracji ścian.
Ostropest plamisty jest także świetnym przeciwutleniaczem i wykazuje działanie przeciwzapalne. Z tego też powodu świetnie regeneruje nie tylko wątrobę, ale i wszystkie komórki. Roślina bardzo skutecznie działa również na łaknienie i trawienie. Wykazuje więc skuteczne działanie na przykład po zjedzeniu ciężkiego posiłku. Kiedy jeszcze warto stosować ostropest? Krótkie kuracje są bardzo skuteczne szczególnie po wszelkich zatruciach lub antybiotykoterapii.
Ostropest — w jakiej formie go stosować?
Cenny ostropest dostępny jest w różnych formach. Najczęściej występuje w postaci oleju, tabletek lub proszku. Która z nich zapewni najlepsze działanie? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeśli potrzebujemy, by ostropest zadziałał szybko, najlepiej postawmy na tabletki. Jeśli natomiast chcemy dołączyć go do codziennej diety, bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie ostropest mielony. Możemy dodać go do różnych dań, czy koktajli.
Dodaj komentarz