Zdrowie

Czym zajmuje się podolog?

Czym zajmuje się podolog
Czym zajmuje się podolog

Podologia obejmuje wszelkiego rodzaju zabiegi w obrębie stóp. Dziedzina nauki, która łączy w sobie elementy dermatologii, kosmetologii czy też ortopedii. Podolog łączy w swojej praktyce wiedzę oraz umiejętności zawodowe.

Ogólnie o podologii

Podologia jest dziedziną nauki obejmującą zabiegi poprawiające wygląd estetyczny stóp, a z drugiej strony bardziej inwazyjne zabiegi chirurgiczne. Te pierwsze zajmują się między innymi:

  • usuwaniem zrogowaciałego naskórka;
  • usuwaniem odcisków;
  • usuwaniem brodawek;
  • zabiegami na pękające piety;
  • rekonstrukcją paznokcia;
  • problemem wrastających paznokci;
  • plastyką wałków okołopaznokciowych;
  • grzybicą paznokci;
  • pielęgnacją stopy cukrzyka;
  • pielęgnacją stopy dziecka.

Podolog Bydgoszcz upora się z wyżej wymienionymi przypadłościami. Ważne jest, aby udać się do specjalisty, aby w miarę szybko rozpocząć leczenie, ograniczając tym samym możliwe powikłania.

Wrastający paznokieć częstym problemem stóp

Wrastające paznokcie to często skutek nieprawidłowego obcinania paznokcia, noszenia butów na wysokim obcasie, urazów ortopedycznych, które zmieniają kierunek wzrostu, bądź niedopasowania obuwia. Wkręcające się paznokcie powodują dolegliwości bólowe i mogą nawet doprowadzić do trudności w chodzeniu. Klamra korygująca jest sposobem na korygowanie tego typu schorzeń. Klamra prostuje płytkę paznokcia i sprawia, iż zaczyna rosnąć prosto. Podolog Bydgoszcz jest w stanie wykonać ten zabieg mało inwazyjnie, dzięki czemu proces leczenia znacznie się skraca.

Zrogowacenia naskórka – pomoc podologa

Zrogowacenie naskórka dotyka dużą liczbę społeczeństwa, w szczególności sportowców. W przypadku sportu przyczyną ich powstania jest częsty stały ucisk. Pojawiają się na stopach od strony podeszwowej, ale nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Jednak są one twarde, co daje dyskomfort w trakcie chodzenia, a długotrwałe chodzenie z nimi powoduje ucisk na głębsze partie stopy. I może powodować kolejne zmiany ortopedyczne wewnątrz. I wtedy pojawia się ból.

Grzybica paznokci w gabinecie podologicznym

Do najczęstszych objawów grzybicy zalicza się kruchość płytki oraz zmiany na paznokciu. W zaawansowanym stadium choroba obejmuje całą płytkę, która jest pogrubiona i zwiększona o brzydkim kolorze. Podolog wprowadzając odpowiednie leczenie polegające przede wszystkim na czyszczeniu, skutecznie go wyleczy. Możliwa jest rekonstrukcja paznokcia w przypadku rozległych zmian.

Podologia jest dziedziną nauki mającą coraz większą popularność. Schorzenia stóp oraz względy estetyczne są ważnym aspektem w pielęgnacji. Zaniedbanie wielu pozornie banalnych dolegliwości może prowadzić do poważniejszych urazów i infekcji. Dzięki podologii mamy możliwość niwelowania problemów dotykających nasze stopy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz