Turystyka Zdrowie

Co wyróżnia uzdrowiska górskie?

uzdrowisko w górach
uzdrowisko w górach

Turystyka uzdrowiskowa prężnie się rozwija. Sanatoria wracają do łask i cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród pacjentów ze skierowaniem, jak i pośród prywatnych klientów. Pobyt w miejscowości uzdrowiskowej przynosi ogromne korzyści dla ciała i ducha, skutecznie wspomaga również rehabilitację. Szczególnie modne są wyjazdy tego typu do kurortów górskich. Dlaczego warto wybrać się właśnie do uzdrowiska w górach?

Dobry klimat

Już sama lokalizacja uzdrowisk górskich ma zbawienny wpływ na zdrowie kuracjuszy. Jak to możliwe? Sekret tak położonych kurortów tkwi w klimacie, jaki panuje na obszarach górskich. Jest on unikatowy, zwany niekiedy „bodźcowym”, co odnosi się do wysokiego poziomu jego aktywności biologicznej. Na ten specyficzny górski mikroklimat składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest to czyste, rześkie powietrze charakterystyczne dla znacznych wysokości nad poziomem morza. Ponadto istotne znaczenie mają tu rozległe obszary lasów świerkowych, roztaczających przyjemny i relaksujący zapach igliwia. Do tego dochodzi zjawisko parowania górskich wód mineralnych. Tak wzbogacony klimat przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Górskie powietrze ułatwia relaks, dodaje sił witalnych, a także stymuluje organizm, mi in. pobudzając układ odpornościowy i hormonalny.

Malownicze położenie

W przypadku uzdrowisk górskich istotne znaczenie dla ich korzystnego oddziaływania na organizm człowieka ma… krajobraz. Jak się okazuje, malownicze tereny obejmujące górskie szczyty, połacie lasów, urokliwe hale i łąki, mogą mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Wśród takich widoków łatwiej jest się zrelaksować. Dzięki temu poprawia się nasz nastrój, a spokojny i odprężony organizm funkcjonuje efektywniej. Górzyste tereny znakomicie nadają się również do uprawiania różnych form turystyki. Malownicze szlaki sprzyjają aktywności fizycznej i nadają się do pieszych oraz rowerowych wędrówek. Coś dla siebie znajdą tam również miłośnicy narciarstwa i snowboardu.

Zabiegi lecznicze

Uzdrowiska w górach, z racji bogactwa naturalnych zasobów charakterystycznych dla tych obszarów, umożliwiają również korzystanie z rozmaitych zabiegów leczniczych. Ze swoich właściwości zdrowotnych słyną m. in. borowiny, przy których użyciu wykonuje się okłady i kąpiele. Dla miejscowości górskich charakterystyczne jest również występowanie wód mineralnych. Wody o unikalnym składzie, wzbogacone radonem, wykorzystywane są w Uzdrowisku Świeradów – Czerniawa. Nadają się one do kąpieli oraz kuracji pitnych, a także inhalacji. Nic więc dziwnego, że uzdrowiska górskie są szczególnie cenione ze względu na sprzyjający rehabilitacji klimat leczniczy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz