Zdrowie

Pierwsza wizyta u alergologa. Jak się przygotować?

Czy zgłaszając się na pierwszą wizytę do alergologa powinniśmy się jakoś do niej przygotować? Oczywiście tak. W jaki sposób? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Czy zgłaszając się na pierwszą wizytę do alergologa powinniśmy się jakoś do niej przygotować? Oczywiście tak. W jaki sposób? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Alergologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem skutków reakcji uczuleniowych na znajdujące się wokół nas alergeny, czyli powodujące powstawanie reakcji alergicznych antygeny. Do alergologa zazwyczaj udajemy się w sytuacji, gdy żadne wcześniej stosowane metody leczenia nie przyniosły nam ukojenia i nie pozwoliły pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u alergologa?

Na co się przygotować zgłaszając się po raz pierwszy do alergologa?

Pierwsza wizyta u alergologa oczywiście będzie wizytą wstępną, w trakcie której lekarz, poprzez przeprowadzenie dokładnego wywiadu, będzie się starał wnikliwie poznać nasz problem. Zadaniem alergologa będzie bowiem określenie jakie czynniki powodują powstawanie u nas reakcji alergicznych oraz pomoc w poradzeniu sobie z tym problemem poprzez unikanie czynników uczulających lub stosowanie środków farmakologicznych.

W tym celu podczas pierwszej wizyty alergolog będzie więc pytał o to jak wyglądają objawy, z jakimi się zgłaszamy, jaka jest ich zmienność w różnych porach dnia oraz w różnych porach roku. Oprócz tego będzie od nas także potrzebował dokładnych informacji dotyczących prowadzonego przez nas trybu życia oraz ewentualnych chorób przewlekłych. Zapyta nas o zwyczaje żywieniowe, stale przyjmowane leki, o to jakich środków kosmetycznych używamy – słowem o wszystko co może być powodem pojawienia się reakcji alergicznych.

Badania dodatkowe

Wywiad z pacjentem to jednak oczywiście nie wszystkie elementy, które będą potrzebne do określenia naszego problemu. Niezbędne będzie również przeprowadzenie badań, które wykluczą inne choroby.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, alergolog z Klinki Specjalistycznej High-Med w Warszawie: Na początku zlecane przez alergologa badania mają na celu wykluczenie ewentualnych innych chorób, które mogą dawać podobne objawy – np. obecności pasożytów w kale. Gdy jednak mamy już pewność, że objawy pacjenta są spowodowane reakcją alergiczną można przystąpić do wykonania testów alergicznych, które wykażą na co tak naprawdę pacjent jest uczulony. Takie badania nie są jednak wykonywane w trakcie pierwszej wizyty. W zależności od złożoności problemu można wykonać testy skórne lub testy krwi.

Na czym polegają oba typy badań?

  • Testy skórne polegają na lekkim nakłuciu naskórka na wewnętrznej stronie przedramienia i nałożeniu w to miejsce potencjalnych alergenów. Wynik testu będzie widoczny w trakcie około 15 minut. Obecność w miejscu wykonania testu zaczerwienienia, opuchlizny lub świądu oznacza uczulenie na dany alergen.
  • Testy krwi wykonuje się w celu wykrycia obecności specyficznych przeciwciał, które wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz