Zdrowie

Kiedy warto zdecydować się na laserowe obkurczanie pochwy?

laserowe obkurczanie pochwy
laserowe obkurczanie pochwy

W związku ze swoim przeznaczeniem pochwa odznacza się bardzo wysokim stopniem rozciągliwości. Niestety, z upływem czasu – a szczególnie wobec wahań hormonów około menopauzy, jak również licznych porodów – sprężystość tkanek tego narządu się zmniejsza. Ich rozluźnienie prowadzić może chociażby do wysiłkowego nietrzymania moczu, a także spadku satysfakcji ze współżycia, i to u obojga partnerów. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Jest nim zabieg laserowego obkurczania pochwy, wykonywany m.in. w gabinetach medycyny estetycznej Kliniki Ziemlewski, a polegający na poddaniu tkanek działaniu wiązek światła o odpowiedniej koncentracji i częstotliwości. Wskutek tego włókna kolagenowe ulegają kontrolowanemu podgrzaniu, a w efekcie również skróceniu i pogrubieniu, co przekłada się wprost na poprawę elastyczności pochwy i zwiększenie jej napięcia. Pod wpływem działania lasera następuje także stymulacja wytwarzania kolagenu i elastyny, a celowo wywołane mikrourazy sprzyjają namnażaniu się nowych komórek w śluzówce.

Szybko i bezboleśnie

Wszystko to zaś odbywa się bez bólu – ewentualny dyskomfort czy lekkie pieczenie nie wymagają zastosowania znieczulenia. Praktycznie od razu po zabiegu można też wrócić do codziennych czynności. Zaleca się jedynie zachowanie przez pewien czas (od tygodnia do miesiąca) wstrzemięźliwości seksualnej, a także powstrzymanie się od wysiłku fizycznego oraz kąpieli w wannie czy na basenie przez mniej więcej trzy doby.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Niska inwazyjność, bezpieczeństwo i skuteczność laserowego obkurczania pochwy sprawiają, że na zabieg decyduje się coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych w okresie menopauzy, a także pań, które mają za sobą liczne porody. Czasem zresztą już przyjście na świat jednego, za to stosunkowo dużego dziecka może wywołać nadmierne rozciągnięcie pochwy. Regularny trening mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) nie zawsze przynosi spodziewaną poprawę. Warto więc rozważyć wykorzystanie techniki laserowej.

Inne wskazania

Tym bardziej, że oprócz redukcji wysiłkowego nietrzymania moczu oraz poprawy jakości życia seksualnego zabieg przynosi również inne korzyści. Błona śluzowa pochwy zostaje w jego wyniku zregenerowana, jest lepiej nawilżona, a przywrócenie optymalnego pH pozwala ograniczyć występowanie infekcji intymnych. Laserowe obkurczanie pochwy zaleca się więc również kobietom skarżącym się na jej świąd lub suchość, odczuwających w związku z tym ból podczas penetracji (dyspareunia), a także paniom, które dużo jeżdżą konno bądź na rowerze, co sprzyja urazom i otarciom.

Przygotowanie

W zależności od początkowego stopnia nasilenia problemów zabieg może wymagać powtórzenia – często jednak istotną poprawę przynosi już jednorazowa procedura. Nie trzeba się do niej jakoś szczególnie przygotowywać. Wykluczyć tylko trzeba możliwe infekcje (zaleca się więc zrobienie cytologii) oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe, a także poczekać na zakończenie ewentualnej miesiączki.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz