Pies, podobnie jak człowiek, wymaga właściwej pielęgnacji, gwarantującej mu bezpieczeństwo przed niechcianymi intruzami, zdrowie oraz piękną, lśniącą sierść. Każdy, kto miał choć raz psa wie, że jego kąpiel nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwierzaki wyczuwają, że „coś się szykuje” i bardzo często są po prostu zestresowane, co zauważyć można np. gdy mamy problem z umieszczeniem go w wannie czy pod prysznicem.
Częstotliwość mycia jest więc zależna m.in. od wieku, miejsca, w którym przesiaduje nasz piesek, rasy, a nawet od tego, jaki prowadzi tryb życia. Ponadto, psiaki trzymane w domu, należy pielęgnować nieco inaczej niż te, które są trzymane całą dobę na zewnątrz np. w budzie. Jak więc zadbać o naszego pupilka, aby zawsze wyglądał pięknie i czuł się przede wszystkim zdrowo?
Jak często myć psa?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań, zwłaszcza przez osoby, które po raz pierwszy w życiu zdecydowały się na posiadanie pieska. Częstotliwość mycia jest różna i zależna od miejsca bytowania, rasy czy nawet od wieku. Oczywiście nie ma sztywnych ograniczeń. Pieska należy myć z umiarem, byle nie codziennie. J Jeśli czujemy, że sierść jest niemiła w dotyku, szorstka, albo odczuwamy nieprzyjemny zapach, to znak, że nasz pupil wymaga kąpieli.
Suchy szampon dla psa
Suche szampony przyjmują różnorodne formy. Mogą być dostępne np. w formie pudru – te są idealne dla tych piesków, które nie znoszą tradycyjnych kąpieli. Świetnie sprawdzają się także w podróży.
Suche szampony, podobnie jak te o konsystencji wodnistej, doskonale oczyszczają sierść z zabrudzeń, i to bez użycia wody. Co więcej, usuwają bakterie, odstraszają insekty oraz je eliminują. Niektóre z szamponów dostępnych na rynku są także stosowane w przypadku stanów chorobowych skóry zwierzęcia. Ich używanie nie przysparza wielu problemów: wystarczy nastroszyć sierść, a następnie posypać pudrem. Następnie szampon dokładnie należy wetrzeć. Na sam koniec wystarczy już tylko przeczesać sierść.
Szampon przeciwłupieżowy dla psa
Pieski mogą borykać się także z łupieżem, dlatego te, które mają problem ze skórą, powinny być kąpane z użyciem bezpiecznych, leczniczych szamponów. Dobrze sprawdza się przeciwłupieżowy szampon selenowy dr Seidel. Jest niedrogi (koszt 220 ml to ok. 30-40 zł). Prócz tego, że usuwa łupież, leczy świąd, zaczerwieniania czy nadmierne łuszczenie.
Szampon dla psa alergika, szampon hipoalergiczny, leczniczy dla psa
Pies alergik musi być kąpany z użyciem szamponu leczniczego, hipoalergicznego.
Również dla piesków borykających się z uczuleniami, zostały opracowane specjalne szampony. Łagodzą one ewentualne podrażnienia oraz sprawiają, że sierść staje się miękka i lśniąca.
Szampon na pchły dla psa
Wśród kosmetyków dla psów, uwagę przykuwają także preparaty wspomagające ochronę zwierząt przed obecnością pcheł i kleszczy. Aby więc ochronić naszego pupila przed intruzami, warto zastosować preparaty zapewniające bezpieczeństwo. Szampony odstraszające nie należą do tych najdroższych, przykładowo za emulsję przeciw pchłom dla psa 150 ml zapłacimy ok. 15 zł.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym www.keko.pl
Dodaj komentarz