Zwierzęta

Czy mokra karma dla czworonogów jest lepsza od tej suchej?

Czy mokra karma dla czworonogów jest lepsza od tej suchej
Czy mokra karma dla czworonogów jest lepsza od tej suchej

W sklepach z psią karmą dostępnych jest bardzo dużo produktów o zróżnicowanej konsystencji i smaku. Wielu początkujących opiekunów czworonogów z pewnością zastanawia się, czy postawić na karmę suchą czy też mokrą? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma każda z nich i czy karma w puszkach jest lepsza od tej granulowanej. Zapraszamy do lektury.

Wiele korzyści dla psów w każdym wieku

Ogólnie rzecz biorąc, mokra karma jest z wielu punktów widzenia korzystniejsza dla czworonogów od karmy suchej. Pierwszym powodem jest jej lepsza strawność. Jest to niezwykle istotne zarówno dla psów juniorów, jak i dla starszych czworonogów. Młode psiaki w fazie wzrostu mogą mieć problem ze strawieniem suchej karmy, natomiast ta mokra będzie dla nich dużo lżejsza i delikatniejsza, a proces jej trawienia będzie przebiegał dużo sprawniej. Jeśli chodzi o młode psiaki, których uzębienie nie jest jeszcze w pełni przystosowane do gryzienia bardzo twardych fragmentów pożywienia, mokra karma dla psa z uwagi na swoją konsystencję będzie dla nich przystępniejsza.

Doskonałe źródło nawodnienia

Inną zaletą tego rodzaju pożywienia jest fakt, że mokra karma dla psa jest zwykle bardziej atrakcyjna dla czworonogów. Jej silny mięsny aromat i ciekawa konsystencja przyciągają psy zdecydowanie silniej niż zwyczajny pokarm w granulkach. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele różnorodnych smaków wysokogatunkowej, mokrej karmy, która poza dobrej jakości białkiem zawiera też inne cenne dla psiego zdrowia składniki, np. witaminy, aminokwasy czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Innym atutem mokrej karmy, który jest nie do przecenienia jest fakt, iż stanowi ona bardzo dobre źródło nawodnienia dla czworonogów.

Najważniejsza równowaga

Pomimo wspomnianych zalet mokrej karmy, w zbilansowanym jadłospisie czworonogów nie powinno zabraknąć też twardszych kąsków, które mają do spełnienia swoją ważną rolę. Takie pożywienie pozytywnie wpływa na rozwój uzębienia oraz dziąseł czworonoga. Suche pożywienie w postaci granulek o różnej wielkości pomaga też w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Rozgryzanie twardszych kawałków pożywienia przyczynia się do redukcji kamienia nazębnego. Jak widać, dieta mieszana to dla czworonogów zdecydowanie najlepszy wybór. W trosce o zdrowie czworonogów powinniśmy zapewnić im podaż zarówno suchej, jak i mokrej karmy dla psa.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz