Zwierzęta Dzieci Życie

Nowofundland – idealna rasa psów dla rodzin z dziećmi

Nowofundlandy, zwane również wodołazami, to duże i łagodne psy pokryte grubym futrem. Ich „misiowaty” wygląd i zrównoważony charakter sprawiają, że są rasą mile widzianą w domach, gdzie wychowują się dzieci. Jeśli Twoje dziecko chce mieć psa, a Ty uważasz, że jest na to gotowe, może warto rozważyć adoptowanie szczeniaka tej właśnie rasy.

Historia i cechy rasy

Nowofundlandy pochodzą z Nowej Fundlandii (wyspa kanadyjska), gdzie rasa powstała z wymieszania genów psów do polowania na niedźwiedzie, które przywieźli ze sobą Wikingowie, z psami miejscowymi.

Pierwotnie Nowofundland był psem rybaków – wyciągał sieci i holował łodzie.

Dzisiejsze Nowofundlandy to duże psy zaliczane do grupy molosów, o mocnej budowie ciała, które pokrywa gęste futro doskonale chroniące te psy w lodowatej wodzie. Błony między palcami oraz ogon mogący z powodzeniem sprawować funkcje steru sprawiają, że po właściwym szkoleniu Nowofundland jest doskonałym psem ratownika sprawdzającym się idealnie w ratownictwie wodnym. Nieporadny nieco na lądzie, w wodzie nowofundland staje się niezwykle zwinny – jest w swoim żywiole. Dlatego właśnie jest nazywany również wodołazem.

Mimo potężnej budowy, Nowofundlandy są delikatne wobec małych dzieci. Psy te łatwo się uczą i chętnie przyjmują komendy. Mają wręcz opinię troskliwych nianiek, chociaż nie powinno się ich pozostawiać sam na sam z niemowlętami. Mogą je zwyczajnie przewrócić radośnie machając ogonem.

Nowofundland nie odznacza się wysoką aktywnością, ale lubi spacery i zabawy w wodzie. Są one niezbędne do utrzymania go w kondycji i zapobiegania nadmiernemu przyrostowi wagi.

Podsumowując, wśród zalet Nowofundlandów wymienić można:

  • łagodny i zrównoważony charakter
  • przywiązanie
  • łagodność wobec dzieci
  • bezkonfliktowość w stosunkach z innymi zwierzętami

Wady Nowofundlandów

Mimo wielu zalet rasa ta ma również swoje słabe strony.

  • Nowofundlandy są rasą niezwykle towarzyską. Bez problemu zniosą kilkugodzinną rozłąkę, ale trzymanie ich w kojcu i izolacja od ludzkiego towarzystwa sprawia, że są nieszczęśliwe.
  • Sierść tych psów wymaga troskliwej pielęgnacji, jej zaniedbanie łatwo może doprowadzić do chorób skóry.
  • wnoszą do domu błoto, nie są więc rasą dla ludzi o skłonnościach pedantycznych.
  • Zła tolerancja dla upałów, czemu trudno się dziwić patrząc na jego futro. Zresztą – w końcu Nowofundlandy pochodzą z północy.

W związku ze skłonnościami rasy do chorób, należy starannie wybrać hodowlę, z której będą pochodził nasz „niedźwiadek”. Przeprowadźmy wywiad na temat przypadków zachorowań wśród jego przodków.

Nowofundland o dobrych genach, odpowiednio pielęgnowany, zadbany i otoczony miłością, może żyć do 10 lat. To niestety norma w przypadku dużych ras – żyją krócej, niż ich mniejsi bracia.

Jeśli mamy dom z ogrodem i nieco cierpliwości oraz sił, Nowofundland – idealna rasa psów dla rodzin z dziećmi, da nam wiele radości.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://nowofundlandy.com.pl.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz