Słowo roaming często bywa używane zamiennie ze zwrotem: połączenia międzynarodowe. Stawianie ich na równi jest błędne, ponieważ oznaczają zupełnie coś innego. Roaming zawsze kojarzył się z wysokimi kosztami, jednak od czerwca 2017 roku dodatkowe opłaty za roaming na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinu (czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego) już nie obowiązują.
Roaming a połączenia międzynarodowe
O połączeniu międzynarodowym można mówić wtedy, gdy przebywa na terenie własnego kraju i dzwoni się do innego państwa. Co to jest roaming? To usługa, dzięki której można wykonywać połączenia, przesyłać dane lub wiadomości tekstowe czy MMS-y za pomocą telefonu komórkowego w momencie, gdy przebywa się w obcym kraju. Sieć macierzysta wykorzystuje zasięg sieci lokalnej.
Opłaty za roaming
W 2017 w Unii Europejskiej roku zostały zniesione dodatkowe opłaty za roaming. Oznacza to, że przebywając na terenie UE, Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinu można korzystać z telefonu na takich samych warunkach jak w Polsce.
„Roam Like At Home” to zasada, według której naliczone zostały nowe stawki roamingowe. Oznacza to, że będąc za granicą, można korzystać z telefonu na takich samych zasadach jak w Polsce. Przebywając np. w Czechach można wykonywać połączenia, wysyłać SMS-, MMS-y oraz korzystać z Internetu bez obaw, że konieczne będzie zapłacenie wysokiego rachunku zagranicznemu operatorowi.
Operator, z którym ma się podpisaną umowę będzie naliczał stawki w ten sam sposób co zawsze, zgodnie z obowiązującym planem taryfowym. Zasada ta dotyczy oczywiście również bezpłatnych pakietów danych, minut lub SMS-ów/MMS-ów.
W przypadku podpisywania umowy z nowym operatorem, w której mają się znaleźć usługi z zakresu roamingu, w dokumencie powinien znaleźć się zapis: “roaming po cenach krajowych”.
Roaming poza EOG
Ważne jest, aby pamiętać, że dodatkowe opłaty za roaming zostały zniesione jedynie na terenie krajów wchodzących w skład Europejskiego Okręgu Gospodarczego. W przypadku podróży do państwa spoza tego obszaru konieczne jest sprawdzenie aktualnie obowiązujących stawek za połączenia i transfer danych u obecnego operatora.
Jak włączyć roaming?
Roaming z reguły uruchamia się samoistnie w momencie znalezienia się na terenie innego kraju. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których konieczne jest aktywowanie go jeszcze w Polsce, dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda sytuacja w przypadku posiadanego planu taryfowego u obecnego operatora. Jeżeli chodzi o Internet – szybkość transferu danych są różne w zależności od sieci komórkowej.
Czytaj także: Mobilny Internet – wady i zalety
Dodaj komentarz