Życie

Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak złożyć pozew o rozwód
Jak złożyć pozew o rozwód

W przypadku nieudanego małżeństwa, licznych problemów pomiędzy dwoma osobami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być rozwód. Wielu w takich chwilach jest zdania, że to on może zakończyć wszelkie problemy oraz pozwolić rozpocząć nowe życie, w spokoju. Jednakże rzeczywistość jest nieco inna. Pojawiają się liczne pytania. Już samo złożenie pozwu o rozwód może przysporzyć wiele problemów.

1. Co znajduje się w pozwie o rozwód?
2. Uzasadnienie w pozwie o rozwód

Pozew o rozwód nie jest tak prostą sprawą, jak może się w pierwszej chwili wydawać. Dla rozwodników, rozstanie może oznaczać żałobę przeżywaną przez kilka lat, inni leczą rany nawet do końca życia twierdząc, że nie poradzą sobie w innym związku bądź że kolejne małżeństwo będzie straconym czasem.

Samo zaś złożenie pozwu o rozwód wygląda tak samo, jak złożenie innych wniosków do sądu. Pozew składa się w formie pisemnej do wydziału cywilnego w sądzie okręgowym.

Co znajduje się w pozwie o rozwód?

W każdym pozwie o rozwód występują dwie strony:

  • powód (małżonek, który wnosi pozew),
  • pozwany (małżonek, z którym powód chce się rozwieść).

Strony muszą podać dokładne imię, nazwisko, adres zamieszkania.

Ponadto, w każdym składanym pozwie o rozwód, powód (małżonek, który wnosi pozew), powinien zawrzeć informacje na temat tego, czego żąda. A zatem:

  • orzeczenia rozwodu i z czyjej winy, w razie czego bez orzekania o winie,
  • orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi,
  • orzeczenia o alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci.

W pozwie o rozwód dodatkowo mogą zawrzeć się żądania na temat podziału majątku, eksmisji małżonka z mieszkania czy szczegóły na temat tego, jak małżonkowie mają korzystać ze wspólnego mieszkania.

Uzasadnienie w pozwie o rozwód

Uzasadnieniem pozwu o rozwód jest przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a więc faktów, które sprawiły, że powód chce złożyć pozew o rozwód. Prócz tego, podaje się dowody, które mają na celu poparcie naszych okoliczności. Dowodem mogą być na przykład dokumenty bądź opinia świadków.

Pozew rozwodowy składa się do sądu w trzech egzemplarzach, włącznie z załącznikami. Dlaczego należy o tym pamiętać? Otóż, jeden komplet dokumentów rozwodowych jest przeznaczony dla sądu. Drugi komplet sąd wysyła stronie pozwanej natomiast trzeci komplet dokumentów jest dedykowany dla osoby wnoszącej o pozew.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://pbkb-adwokaci.pl/rozwody-krakow/

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz