W przypadku nieudanego małżeństwa, licznych problemów pomiędzy dwoma osobami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być rozwód. Wielu w takich chwilach jest zdania, że to on może zakończyć wszelkie problemy oraz pozwolić rozpocząć nowe życie, w spokoju. Jednakże rzeczywistość jest nieco inna. Pojawiają się liczne pytania. Już samo złożenie pozwu o rozwód może przysporzyć wiele problemów.
1. Co znajduje się w pozwie o rozwód?
2. Uzasadnienie w pozwie o rozwód
Pozew o rozwód nie jest tak prostą sprawą, jak może się w pierwszej chwili wydawać. Dla rozwodników, rozstanie może oznaczać żałobę przeżywaną przez kilka lat, inni leczą rany nawet do końca życia twierdząc, że nie poradzą sobie w innym związku bądź że kolejne małżeństwo będzie straconym czasem.
Samo zaś złożenie pozwu o rozwód wygląda tak samo, jak złożenie innych wniosków do sądu. Pozew składa się w formie pisemnej do wydziału cywilnego w sądzie okręgowym.
Co znajduje się w pozwie o rozwód?
W każdym pozwie o rozwód występują dwie strony:
- powód (małżonek, który wnosi pozew),
- pozwany (małżonek, z którym powód chce się rozwieść).
Strony muszą podać dokładne imię, nazwisko, adres zamieszkania.
Ponadto, w każdym składanym pozwie o rozwód, powód (małżonek, który wnosi pozew), powinien zawrzeć informacje na temat tego, czego żąda. A zatem:
- orzeczenia rozwodu i z czyjej winy, w razie czego bez orzekania o winie,
- orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi,
- orzeczenia o alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci.
W pozwie o rozwód dodatkowo mogą zawrzeć się żądania na temat podziału majątku, eksmisji małżonka z mieszkania czy szczegóły na temat tego, jak małżonkowie mają korzystać ze wspólnego mieszkania.
Uzasadnienie w pozwie o rozwód
Uzasadnieniem pozwu o rozwód jest przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a więc faktów, które sprawiły, że powód chce złożyć pozew o rozwód. Prócz tego, podaje się dowody, które mają na celu poparcie naszych okoliczności. Dowodem mogą być na przykład dokumenty bądź opinia świadków.
Pozew rozwodowy składa się do sądu w trzech egzemplarzach, włącznie z załącznikami. Dlaczego należy o tym pamiętać? Otóż, jeden komplet dokumentów rozwodowych jest przeznaczony dla sądu. Drugi komplet sąd wysyła stronie pozwanej natomiast trzeci komplet dokumentów jest dedykowany dla osoby wnoszącej o pozew.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://pbkb-adwokaci.pl/rozwody-krakow/
Dodaj komentarz