Życie

Białe włamania w Warszawie i innych miastach w Polsce

Białe włamania w Warszawie i innych miastach w Polsce

Każdy z nas chce się uchronić przed nieszczęściem – w sferze domowej dokonujemy więc montażu zamków, które mają zapewnić niezawodną ochronę, i dbamy o inne sposoby zabezpieczeń. Jak się jednak okazuje, nawet wysokiej jakości zamek do drzwi może okazać się podatny na włamanie, którego konsekwencje będą dotkliwe dla wszystkich mieszkańców. Szczególnym rodzajem są tzw. białe włamania, bo… praktycznie nie zostawiają żadnych śladów. Zdarzają się niestety w całej Polsce.

Jak solidne są nasze zamki do drzwi?

Problem białych włamań pojawił się stosunkowo niedawno. Jest to wynik tego, że „branża” włamywaczy – tak jak każda inna – ewoluuje i przestępcy znajdują nowe sposoby na pokonanie zdawałoby się niezawodnych zabezpieczeń w domach i firmach. Nazwa białego włamania pojawiła się stąd, że złodzieje nie pozostawiają za sobą śladów świadczących o dokonaniu przestępstwa. Nie ma więc wyłamanego zamka, wyważonych drzwi czy innych oznak, które świadczyłyby o tym, że stało się nieszczęście – poza skradzionymi rzeczami. Powstaje pytanie, czy zamki do drzwi, które mamy zamontowane, są faktycznie niezawodne? Fakt jest taki, że istnieją dobre i skuteczne zamki do drzwi (należą do nich np. zamki antywłamaniowe, szczególnie te od renomowanych producentów zamków tj Gerda, Keso, Ikon, Salto, Mottura), jednak rodzaj, na który trzeba uważać, to zamki na klucz piórowy Dierre.

Białe włamania w Warszawie i nie tylko

Skala, w jakiej odbyła się cała seria włamań w stolicy oraz pozostałych miastach Polski, świadczy o tym, że wiele osób zaufało zamkom na klucz dwupiórowy, które rekomendowane były jako solidne zabezpieczenie domu i mieszkania. Czy niesłusznie? Nie do końca, ponieważ swojego czasu ten rodzaj zamka do drzwi faktycznie dobrze spełniał swoją funkcję. Problem pojawił się wtedy, gdy przestępcy skonstruowali urządzenie, które umożliwia manipulację przy zamku na klucz dwupiórowy kończącą się białym włamaniem. Nieszczęście to dotknęło wiele osób w całym kraju, dlatego profesjonalni ślusarze polecają jak najszybszą wymianę zamka na klucz dwupiórowy i zastąpienie go innym, sprawdzonym mechanizmem.

Montaż nowego zamka to większa pewność bezpieczeństwa

Białe włamania wiążą się ze szkodami nie tylko materialnymi. Niestety osoby, które padły ich ofiarą, mają też często problem z uzyskaniem odszkodowania – przez „czystość” i brak śladów przy białym włamaniu ubezpieczyciele nie widzą podstaw do jego wypłaty. By zaoszczędzić sobie kłopotów i nerwów, lepiej posłuchać rad i zlecić montaż zamka, którym zajmie się doświadczony ślusarz z Pogotowia zamkowego.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz