Od kilku dni upały zagościły w naszym kraju, a według prognoz ma być jeszcze goręcej. Praca w takich warunkach do najprzyjemniejszych nie należy, w szczególności dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Dla takich osób upały połączone z wysiłkiem fizycznym mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia. Czy zatem pracownik ma prawo wstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na wysoką temperaturę? Zapraszam do lektury!
Co mówią przepisy BHP o temperaturze pracy?
Regulacje prawne w zakresie prawa pracy określają w jakich warunkach temperaturowych pracownik może wykonywać pracę. Według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy minimalna temperatura powietrza w pomieszczeniu to 18 stopni Celsjusza przy pracach biurowych oraz lekkich pracach fizycznych. Natomiast przy średniociężkich bądź ciężkich pracach fizycznych minimalna temperatura powietrza w pomieszczeniu to 14 stopni Celsjusza. Jednak żadne regulacje prawne nie określają jaka może być najwyższa dopuszczalna temperatura w pracy – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dlatego pracownik nie może odmówić pracy w czasie upałów powołując się na przepisy BHP, ponieważ takich przepisów po prostu nie ma w tym zakresie.
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów
Mimo wszystko pracodawca ma pewne obowiązki wobec pracowników w czasie wysokich temperatur. Kiedy termometr wskazuje więcej niż 25 stopni przy pracach na zewnątrz, bądź więcej niż 28 stopni Celsjusza wewnątrz pomieszczeń i ta temperatura jest spowodowana czynnikami atmosferycznymi pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę do picia w nieograniczonej ilości.
Zły stan zdrowia pracownika, a upały
Może się również zdarzyć tak, że pracownik cierpi na choroby układu krążenia. Wysokie temperatury dla niego są szczególnie uciążliwe, a nawet szkodliwe. Jednak pracodawca nie może subiektywnie wybierać pracowników i nadawać jednym przywileje w postaci np. mniejszej ilości godzin pracy. Najważniejsze są badania lekarskie i to od lekarza medycyny pracy, a nie od lekarza inne specjalizacji, który nie ma podpisanej umowy z konkretną firmą. Pracodawca nie może jednak ignorować sygnałów płynących od pracownika o pogorszeniu stanu zdrowia dlatego zaleca się aby taki pracownik został ponownie skierowany na badania medycyny pracy dokładnie pod kątem możliwości wykonywania pracy w wysokich temperaturach.
Paweł Sereda
Główny Specjalista ds. BHP
SAFETY Service – Krakowskie Centrum BHP
Dodaj komentarz