Zdrowie

Laryngolog – czym się zajmuje lekarz o takiej specjalizacji? Co leczy?

Laryngolog - czym się zajmuje lekarz o takiej specjalizacji Co leczy
Laryngolog - czym się zajmuje lekarz o takiej specjalizacji Co leczy

Lekarz laryngolog, zwany również otolaryngologiem zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób gardła, nosa, ucha, krtani a także innych narządów leżących w obrębie głowy i szyi. W tych okolicach mogą się zdarzyć choroby uszu, kości skroniowej, choroby zatok przynosowych i skroniowych, jamy ustnej, gardła i tchawicy. Mogą również pojawić się schorzenia przyległych narządów i struktur.

Wszelkie narządy w głowie człowieka, takie jak nos, ucho, gardło i krtań, tworzą bliskie sąsiedztwo i są powiązane anatomiczne. Dlatego też jeżeli w jednym z tych narządów toczy się jakiś proces chorobowy, często zakłócona jest praca pozostałych. Tym samym, jeżeli z jakichś powodów zwleka się z leczeniem, infekcja może się przenieść na inne narządy w sąsiedztwie.

Wszelkie zauważone nieprawidłowości w działaniu nosa, uszu czy gardła jest wskazaniem do konsultacji laryngologicznej. Lekarz laryngolog przy pomocy specjalistycznych badań i własnego oglądu jest w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę i zaplanować leczenie zabiegowe lub farmakologiczne.

 Z jakim problemami ludzie najczęściej przychodzą do laryngologa?

Najczęstszymi problemami w tym wypadku są stany zapalne ucha i gardła, których nie dało wyleczyć się domowymi sposobami. W pewnym wieku zgłaszają się osoby z niedosłuchem lub nieprzyjemnymi szumami usznymi. Na konsultacje do tego specjalisty przychodzą też ludzie z chroniczną, niewyjaśnioną chrypką, z krwawieniami z ucha lub przełyku a także z podejrzaną wydzieliną z nosa i z uszu. Nierzadko dobry laryngolog kraków może pomóc w przypadku głośnego chrapania lub bezdechu sennego a także w trudnościach z połykaniem.

Otolaryngolog może również współpracować z lekarzami innych specjalności. Przede wszystkim w przypadkach gdzie choroba rozwija się w  bliskim sąsiedztwie oka lub szczęki. Wtedy potrzebna jest dodatkowa konsultacja okulisty i stomatologa. We współpracy z tym ostatnim laryngolog może przeprowadzić resekcję kości szczękowej. Może również współpracować przy zabiegach endoskopowych, gdzie urządzenie wprowadzane jest przez przełyk.

 

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz