Zdrowie

Jak przezwyciężyć strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym?

Jak przezwyciężyć strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym
Jak przezwyciężyć strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym

Wśród najczęściej występujących fobii z pewnością można wymienić tak zwaną dentofobię, czyli po prostu strach przed wizytami u dentystami.

Gabinet stomatologiczny jest bardzo często kojarzony przez wiele osób bardzo negatywnie, na co znacząco wpływ mają między innymi niezbyt pozytywne doświadczenia z przeszłości (na przykład bolesne leczenie zębów) lub strach i mała wytrzymałość na ból. Dentofobia według statystyk jest bardzo częstym zjawiskiem, które dotyczy wielu osób dorosłych oraz (przede wszystkim ze względu na złe podejście rodziców do tej kwestii) bardzo często dzieci i młodzieży.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wizyty u stomatologa są jedynym sposobem na wczesne wykrycie ubytków i nieprawidłowości w zębach, a wszelkie zaniedbania mogą skutkować bardzo poważnymi zmianami. Nie warto więc traktować dentysty jako swojego wroga, a jako osobę, która chce pomóc nam zachować nienaganny i zdrowy uśmiech. Każdy stomatolog przykłada wielką wagę do tego, aby leczenie przebiegało w sposób jak najbardziej komfortowy dla każdego pacjenta oraz żeby zminimalizować ryzyko ewentualnego dyskomfortu i bólu do minimum. Niestety wieloletnie zaniedbania, zgłaszanie się do dentysty w sytuacjach krytycznych, kiedy ból jest już nie do wytrzymania oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie najczęściej skutkuje koniecznością bardziej skomplikowanego leczenia, niż w przypadku drobnych, leczonych na bieżąco ubytków. Warto więc regularnie odwiedzać miejsce, jakim jest przychodnia stomatologiczna i dokonywać okresowego przeglądu swojego stanu uzębienia – dzięki temu praktycznie każdą zmianę można szybko i prawie bezboleśnie wyleczyć (usuwając źródło zapalne czy zmiany próchnicowe oraz zakładając tak zwaną plombę).

Warto jest również od najmłodszych lat dbać o profilaktykę zębów u swoich dzieci – dzięki temu można wyrobić w nich dobre nawyki oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia dentofobii i strachu przed wizytami u stomatologa. Jest to bardzo ważna kwestia dbania o swoje zdrowie, ponieważ nieleczone zęby mogą stać się przyczyną wielu groźnych zmian w jamie ustnej, a nawet chorób (np. trądziku w obrębie brody).

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz