Zdrowie

Czym jest klimakterium i z jakimi wiąże się problemami?

Czym jest klimakterium i z jakimi wiąże się problemami?
Czym jest klimakterium i z jakimi wiąże się problemami?

Na wstępie wypada zaznaczyć, że choć klimakterium przechodzi każda kobieta, która osiągnęła pewien wiek (z reguły jest to 45-55 lat), to nie u każdej objawy będą nasilone w równym stopniu. Trzeba też wiedzieć, że w przypadku wyjątkowo uciążliwych problemów można – a nawet należy! – zgłosić się do ginekologa, który przepisze nam stosowne leki (tzw. hormonalna terapia zastępcza, HTZ) lub doradzi inne metody postępowania.

Problemy z miesiączką

Jak dowiadujemy się w specjalistycznych gabinetach lekarskich Pawlik w Poznaniu, zanim kobieta całkiem przestanie miesiączkować, pojawiają się zaburzenia cyklu. Jest on zwykle krótszy i nieregularny, między krwawieniami występują plamienia, a przy tym nasilają się objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak bóle w podbrzuszu i dole pleców, obrzęk i bolesność piersi lub nóg, bóle i zawroty głowy.

Krucha psychika

Spadek nastroju, nadmierna drażliwość, płaczliwość, apatia, osłabienie pamięci i koncentracji to z kolei psychiczne objawy klimakterium, które choć typowe dla PMS, w okresie menopauzy potrafią występować stale, nie tylko przed krwawieniem. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ w tym czasie ryzyko zapadnięcia na depresję jest – według różnych statystyk – 2-5 razy wyższe. Ale i tutaj na szczęście pomóc może odpowiednio dobrane leczenie.

Ze strony układu krążenia

Ogólnemu spadkowi energii (a także libido) czy uczuciu przewlekłego zmęczenia nie pomaga fakt, że podczas klimakterium pojawiają się problemy ze snem. Kobiety często budzą się w nocy zlane zimnym potem, co z kolei wiąże się ze zmianami o charakterze naczyniowym. Zgłaszane są one jako najbardziej uciążliwe, a zaliczają się do nich także nagłe uderzenia gorąca, generalnie zwiększona potliwość, gwałtowne wahania ciśnienia, rumień na twarzy i kołatania czy nawet bóle serca.

Inne problemy

To niestety nie wszystkie przykre dolegliwości, jakie mogą spotkać kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Klimakterium to czas, w którym doświadcza się często skłonności do tycia, wzdęć oraz zaparć. Rośnie poziom cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko zapadnięcia na miażdżycę. W związku ze spadkiem nawilżenia pochwy częściej pojawiają się infekcje intymne i rozmaite dysfunkcje seksualne. Łatwiej też o nietrzymanie moczu, drętwienie kończyn czy – w związku z demineralizacją kośćca – o złamania kości.

Zmiany hormonalne uwidaczniają się ponadto na skórze, która szybciej marszczy się i wiotczeje, a zarazem przesusza i rogowacieje, często swędząc. Kondycja paznokci się pogarsza, rozwinąć się za to potrafi niepożądane owłosienie, np. na twarzy. Nie tak rzadkim zjawiskiem jest także trądzik różowaty, a na rękach i nogach – siniaki. Znacznie mniej typowymi objawami klimakterium są natomiast ataki lęku i paniki, szumy w uszach czy napady duszności, nawet u pań, które nigdy nie miały alergii czy astmy.

Tematy:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz