Wydarzenia Życie

Uczelnie w Polsce według rankingu szanghajskiego

Uczelnie w Polsce według rankingu szanghajskiego
Uczelnie w Polsce według rankingu szanghajskiego

Ranking Szanghajski to zestawienie najlepszych uczelni prowadzone i opracowywane przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, które klasyfikuje osiągnięcia naukowe i badawcze wyższych uczelni. Właśnie w tym prestiżowym rankingu, w którym pierwszych dziesięć miejsc zajmują najlepsze szkoły amerykańskie i brytyjskie, znalazły się też polskie uczelnie. Najwyżej uplasowały się Uniwersytet Warszawski i Jagielloński, ale w dziesiątej setce jest Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Wrocławski. To dwie świetne szkoły, które mają dużo do zaoferowania i możemy być dumni, że zostały zauważone również przez zespół ludzi, którzy niezmiennie od 2003 roku tworzą ten raport.

Jeżeli chcecie poczytać o innych uczelniach, nie tylko tych w Polsce ,ale także o tych za granicą, warto zajrzeć tu: http://www.uczelnie.pl/

My natomiast przedstawimy tu dwie uczelnie, które zostały wyróżnione w rankingu szanghajskim i które zasługują na chwilę uwagi.

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki został utworzony dekretem w 1945 roku. Całość uczelni tworzy trzynaście wydziałów w tym wydział: filologiczny, chemii, biologii i ochrony środowiska, nauk o wychowaniu oraz geograficzny.

Uniwersytet może się pochwalić tym, że od kilku lat wyodrębnione ośrodki naukowo-badawcze, takie jak Ośrodek Badań Europejskich, Ośrodek Badań i Studiów Przekładowych czy Ośrodek Naukowo-Badawczy Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego, Ogromną zaletą tego Uniwersytety jest to, że znajduje się w nim najstarsze w Polsce Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, w którym aktualnie studiuje ponad dwieście dziewięćdziesiąt studentów z obcych krajów.

Uniwersytet Łódzki w 2007 roku znalazł się wśród pięciuset  najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu “The Times”. W 2013 roku w rankingu brytyjskiego tygodnika  stu najlepszych placówek naukowych dwudziestu rynków wschodzących “Times Higher Education” zajął setne miejsce.

Kolejnym osiągnięciem jest ranking szanghajski, w którym również Uniwersytet Łódzki został doceniony.

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski powstał w 1702 roku jako Leopoldina, ale w 1945 roku został przekształcony w polski uniwersytet.

Od kilkunastu dobrych lat jest to uczelnia interdyscyplinarna z przewagą kierunków humanistycznych. Uniwersytet tworzy dziesięć wydziałów, wśród których znajdziemy wydziały: Biotechnologii, Chemii, Filologii, Fizyki i Astronomii czy Matematyki i Informatyki.

Na Uniwersytecie Wrocławskim można studiować na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz wieczorowych.

Warto dodać, że Uniwersytet Wrocławski uważany jest za jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu i aktualnie studiuje na niej ponad trzydzieści tysięcy studentów.

Ciekawostką jest, że według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata, który pokazuje zaangażowanie instytucji akademickich w sieci w 2015 roku, Uniwersytet Wrocławski, zajął wśród pozostałych uniwersytetów czwarte miejsce, a na świecie sześćset czterdzieste. pośród wszystkich typów uczelni.

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz