Technologie

Stycznik – jak działa i czym się różni od przekaźnika

Stycznik - jak działa i czym się różni od przekaźnika
Stycznik - jak działa i czym się różni od przekaźnika

Podobnie jak przekaźnik, stycznik jest elektrycznym łącznikiem mechanizmowym. Znaczy to mniej więcej tyle, że można nim przełączać przepływ prądu w jednym (lub więcej) obwodzie elektrycznym. Mogłoby się wydawać, że w takim razie jego zastosowanie jest identyczne jak przekaźnika – czym więc się różnią? Użycie stycznika zamiast przekaźnika ma wiele zalet, ale też wad – poniżej dowiesz się, jakie dokładnie.

Co to jest stycznik? Do czego można go użyć?

Używając stycznika możemy swobodnie kontrolować prąd – załączać, wyłączać i zmieniać przewodzenie. Styczniki najczęściej używane są w przypadku obwodów silnoprądowych, takich jak silniki elektryczne lub transformatory. Elementu tego nie przestawimy ręcznie – można nim sterować tylko zdalnie, co natomiast idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie dostęp jest utrudniony.

Stycznik zazwyczaj składa się z nieruchomego rdzenia, cewki oraz czterech styków podzielonych w dwie pary – styk nieruchomy i ruchomy, oraz styk zwierny i rozwierany (lub po prostu styki główne i pomocnicze). To jednak tylko podstawowe elementy stycznika, a obecnie często możemy w nich znaleźć różne udogodnienia jak na przykład bloki styków pomocniczych, moduły czasowe lub blokady zatrzaskowe – opcji jest dużo.

Potrzebujesz stycznika na już? Znajdziesz je od ręki w niskich cenach na https://www.tme.eu/pl/katalog/styczniki_100423/

Czym różni się stycznik od przekaźnika?

Zasadniczo, oba urządzenia nie różnią się mechanizmem działania – aktywowane, przekazują dalej sygnał. Różnią się one od przekaźników jedynie rodzajem układów, do których się je stosuje – przekaźniki do układów niskoprądowych, a styczniki do układów silnoprądowych. W przypadku urządzeń jak silniki, musimy użyć stycznika – przekaźniki lepiej nadadzą się do delikatnych układów, jak na przykład sterowniki logiczne.

Styczniki mają szeroki zakres obciążeniowy, co daje im sporą uniwersalność. Dodatkowe akcesoria, takie jak wspomniane wcześniej bloki styków czy różnorodne moduły, zwiększają ich funkcjonalność i pozwalają modyfikować wedle potrzeb. Niestety, styczniki mają też swoje wady – często do działania potrzebują przekaźnika lub mniejszego stycznika, a czas ich przełączania jest dłuższy niż przekaźnik. Samo urządzenie jest też dużo głośniejsze podczas pracy. 

Bogata oferta styczników w niskich cenach tylko w TME

Jeżeli szukasz styczników i innych urządzeń oraz części elektronicznych, znajdziesz je wszystkie w sklepie TME. Niskie ceny i ponad 500 000 produktów – tylko na tme.eu!

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz