Technologie

Pierwsze kroki po zalaniu Maca

Pierwsze kroki po zalaniu Maca
Pierwsze kroki po zalaniu Maca

Zalany MacBook to jedna z najpowszechniejszych usterek, z jakimi borykają się właściciele komputerów przenośnych Apple. Sprzęt słynie ze swojej niezawodności, szybkiej i płynnej pracy, solidnego designu, jednak, gdy przyjdzie mu się zmierzyć z płynami, sprawa się komplikuje. Co wtedy zrobić? Jakie są pierwsze kroki po zalaniu Maca? Sprawdź!

Zalany MacBook – co robić?

  1. Wyłącz i odłącz Maca od prądu Komputer po zalaniu może wyłączyć się automatycznie, ale nie zawsze się tak dzieje. Zalecamy więc zacząć od wyłączenia Maca i odłączenia go od zasilania. Gdy urządzenie nie jest podłączone do prądu (upewnij się dwa razy!), odłącz też ładowarkę i wyjmij z laptopa baterię. Nie wiesz jak? W sieci dostępnych jest wiele poradników. Zalecamy, by zapoznać się z nimi na zapas – warto wiedzieć, jak postępować, gdy przydarzy nam się taka awaria, jak zalany MacBook.
  2. Zminimalizuj szkodyRozłóż na blacie ręcznik suchą ścierkę kuchenną lub ręcznik. Następnie rozchyl maksymalnie zawiasy MacBooka i w ten sposób umieść go na podkładzie. Klawiatura powinna być skierowana ku dołowi – dzięki temu odprowadzisz ciecz i zwiększysz szanse na to, że do płyty głównej nie dotrze płyn.
  3. Tego nie rób z zalanym MacBookiemWiemy, że na pewno będzie Cię kusiło, aby sprawdzić, czy sprzęt już działa. Nie uruchamiaj go jednak wcześniej niż 48h od zalania, a najlepiej zanieś urządzenie w pozycji odwróconej do serwisu. Nie korzystaj również z pomocy suszarek czy nagrzewnic – podmuchy gorącego powietrza sprawią, że wilgoć dostanie się w głębsze zakamarki laptopa, a do tego może dojść do odkształcenia obudowy. Odpuść również wsadzanie komputera do ryżu – choć ma on higroskopijne właściwości, to jednak najlepiej po prostu udać się do sprawdzonego serwisu niż próbować tego typu metod, których skuteczność jest znikoma.
  4. Udaj się do sprawdzonego serwisuOdwiedź serwis, który specjalizuje się w naprawach urządzeń Apple. Jeśli osuszałeś komputer kilka dni, możesz też zdecydować się na jego wysyłkę do serwisu. Eksperci w punkcie napraw przeprowadzą dogłębne czyszczenie i diagnostykę sprzętu, oszacują cenę naprawy i podadzą przewidywany czas jej realizacji. Dowiesz się, jakie elementy wymagają naprawy bądź wymiany i czy w ogóle jest ona opłacalna. Mamy dobrą wiadomość – większość zalanych MacBooków udaje się naprawić. Potrzebne są jednak odpowiednia wiedza i narzędzia.
  5. Zaufaj naszym wskazówkomPodsumowując – jeśli dojdzie do zalania MacBooka, postępuj według naszych wskazówek. Pamiętaj też, że nawet jeśli sprzęt po osuszeniu działa, warto zdecydować się na diagnostykę w specjalistycznym serwisie Apple, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości.

Sprawdź renomowany serwis sprzętu marki Apple: https://www.macforce.pl/

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz