Technologie

FortiAP – punkty dostępowe Fortinet

FortiAP - punkty dostępowe Fortinet
FortiAP - punkty dostępowe Fortinet

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi to rozwiązanie, które stało się standardem praktycznie w każdym domu i biurze. Za jej wyborem przemawiają liczne zalety.. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń sprawia, że sieć Wi-Fi jest nie tylko wydajna, ale także bezpieczna, a przy tym niezawodna. Jest rozwiązaniem mającym duże znaczenie przy rozwoju infrastruktury firmowej.

Jeszcze niedawno sieci kablowe miały ogromną przewagę nad sieciami Wi-Fi, wynikającą przede wszystkim ze stabilności oraz prędkości połączenia. Jednak wraz z rozwojem technologii i wprowadzeniu nowych standardów, sytuacja ta zaczęła się zmieniać. Obecnie sieć bezprzewodowa cieszy się większą popularnością niż przewodowa, głównie ze względu na rozpowszechnienie urządzeń mobilnych bez możliwości łączności przewodowej – smartfonów, tabletów i ultrabooków. Popularyzacja tych rozwiązań sprawiła, że dziś łącza bezprzewodowe są na tyle wydajne, że bez obaw mogą zastępować połączenia przewodowe, a problem doprowadzenia kabli do wszystkich urządzeń znajdujących się w całym biurze odchodzi w zapomnienie.

Ponadto sieć Wi-Fi jest bardzo łatwo rozbudować przy małych nakładach finansowych, co jest szczególnie ważne dla małych i rozwijających się firm. Warto również wspomnieć o łatwości dołączania kolejnych użytkowników czy szybkiej i bezproblemowej konfiguracji.

Czy potrzebujemy Access Pointów?

Nawet bez analizy potrzeb konkretnej organizacji ciężko jest odpowiedzieć na powyższe pytanie inaczej niż TAK. Cały rozwój technologii dąży w kierunku absolutnej rezygnacji z wszelkiego okablowania. Już teraz znaczna część urządzeń nie posiada możliwości podłączenia sieci kablowej. Od kilku lat takie rozwiązanie wprowadzane jest także w komputerach osobistych, często nawet przeznaczonych stricte do pracy. Dodatkowo każdy tablet oraz smartfon w ogóle nie umożliwiają podłączenia sieci przez kabel.

Oczywiście zawsze jest możliwość skorzystania z wbudowanego lub zewnętrznego modemu sieci komórkowej, ale takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty wynikające z konieczności wykupienia internetu. Czasami najprostszy punkt dostępowy może zwrócić się po kilku miesiącach. Ponadto korzystając z modemu uniemożliwiamy bądź przynajmniej znacznie utrudniamy połączenia takich urządzeń z drukarką sieciową czy dyskiem NAS.

Jeżeli już tak duża ilość urządzeń jest wyposażone jedynie w WiFi, to zakup punktu dostępowego staje się praktycznie koniecznością. Oczywiście jest także kilka innych zalet oferowanych przez takie urządzenia. Przede wszystkim potrafi uprościć sieć i zmniejszyć koszty budowy infrastruktury sieciowej.

Dlaczego Fortinet?

Firma Fortinet jest liderem dostarczania zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, działającym na rynku już od blisko 20 lat. Fortinet zajmuje się opracowywaniem i sprzedażą sprzętu i oprogramowania z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz obsługi sieci. Fortinet jest najbardziej znany z rodziny urządzeń zabezpieczających FortiGate łączących wiele funkcji z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dzięki tworzeniu tak uniwersalnych i dopracowanych produktów jest jedną z największych firm w branży

Częścią oferty Fortinetu są także nowoczesne punkty dostępowe FortiAP, wchodzące w skład rodziny produktów Fortinet Connect and Secure. Są to urządzenia zaprojektowanych z myślą o wielooddziałowych przedsiębiorstwach i branży detalicznej. Wspomniane punkty dostępowe oferują pełną integrację z firewallami nowej generacji (NGFW, ang. Next Generation Firewall) oraz platformami zintegrowanego zarządzania zagrożeniami (UTM, ang. Unified Threat Management) FortiGate. Eliminuje to konieczność wdrażania autonomicznych przełączników sieciowych i kontrolerów sieci bezprzewodowej, dzięki czemu znacznie zmniejsza się złożoność środowiska.

Najważniejsze korzyści FortiAP

Najważniejsze korzyści wynikające z wyboru punktów dostępowych FortiAP to:

Wykorzystanie najszybszych technologii przesyłania – 802.11n dla częstotliwości 2,4GHz oraz 802.11ac dla częstotliwości 5GHz – zapewnia przepustowości dochodzącą nawet do 1733Mbps na pojedynczy moduł radiowy oraz zasięg dwukrotnie większy niż dla standardów 802.11a/b/g.

W celu zwiększenia prędkości przesyłu danych oraz zwiększenia zasięgu i stabilności połączenia, urządzenia FortiAP mogą posiadać nawet osiem wbudowanych anten o dużej mocy. Pracują one w standardzie MIMO, co oznacza, że pojedyncze urządzenie łączy się jednocześnie poprzez wiele anten, dzięki czemu zwiększa się prędkość przesyłu danych oraz stabilność połączenia.

Ponadto punkty dostępowe FortiAP umożliwiają uruchomienie kilku wirtualnych AP na pojedynczym module radiowym oraz opcję monitoringu otoczenia i wykrywania obcych punktów dostępowych.

Zwiększona przejrzystość działań i kontrola użytkowników i aplikacji z urządzeniem FortiGate zapewniającym kompletną ochronę przesyłanych treści oraz identyfikację i powstrzymanie zagrożeń.

Urządzenia FortiAP wykorzystują najlepsze technologie zabezpieczeń firmy Fortinet, w tym m.in. polityki bazujące na tożsamości użytkowników, wykrywanie i raportowaniem obcych punktów dostępowych, granularna kontrola punktów końcowych czy silne metody uwierzytelnienia wykorzystujące WPA2 enterprise i wbudowany Captive Portal dla gości.

Pracując w połączeniu z bogatymi w funkcje kontrolerami FortiGate w celu dostarczenia umocnionej przestrzeni bezprzewodowej zapewniającej kompletną ochronę ruchu. Kontrolery FortiGate centralnie zarządzają pracą modułów radiowych, przyporządkowaniem kanałów, transmitowaną mocą i innymi funkcjami, co w znaczący sposób upraszcza wdrożenie rozwiązania oraz  jego utrzymanie.

Dzięki głębokiej integracji punktów dostępowych FortiAP z całą platformą FortiGate administrator ma możliwość z poziomu jednej konsoli zarządzać bezpieczeństwem całego ruchu w sieci, także bezprzewodowej, co zapewnia lepszą przejrzystości sieci oraz uproszczenie środowiska sieciowego. Dodatkowo integracja kontrolera bezprzewodowego z konsolą zarządzania na FortiGate obniża koszty utrzymania infrastruktury, dzięki braku dodatkowych opłat licencyjnych.

Dodatkowo punkty dostępowe FortiAP są wyposażone w porty z funkcją Power Over Ethernet (POE), która pozwala zasilać dodatkowe urządzenia, np. kamery monitoringu, przez kabel sieciowy, tym samym eliminuje konieczność wykorzystania zewnętrznego zasilacza.

Punkty dostępowe FortiAP dodatkowo można zintegrować z rozwiązaniem analitycznym FortiPresence. Sprawia ono, że punkty dostępowe FortiAP mogą działać jako sensory analizujące urządzenia mobilne w przestrzeni (np. w sklepach). Dzięki ich identyfikacji platforma odróżnia klientów nowych od powracających i zapisuje zebrane dane. Urządzenie FortiPresence we współpracy z punktami dostępowymi FortiAP umożliwia przedsiębiorstwom optymalizację swojej działalności w erze cyfrowej oraz uzyskać przewagę nad konkurencją.

Warto także wspomnieć, że punkty dostępowe FortiAP posiadają także możliwość priorytetyzacji ruchu bezprzewodowego dla konkretnych aplikacji, tym samym zmniejszając dla nich ryzyko spowolnienia lub utraty transmisji.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz