Sport

Jak wybrać odpowiednie dla nas rękawice bokserskie?

Rozpoczynając trening bokserski warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z nich są rękawice bokserskie. Jakie powinniśmy wybrać, by sprostały naszym oczekiwaniom?

Rękawice bokserskie a dyscyplina walki

Na początek powinniśmy zastanowić się jaką dyscyplinę chcemy trenować. Rękawice bokserskie mogą przybierać różne kształty i kroje, w zależności od dyscypliny. Przykładowo rękawice do Muay Thai, czyli boksu tajskiego są bardziej spłaszczone i pozwalają na lepszą chwytność związaną ze specyfiką tego sportu. Klasyczny boks to zaś duże, zaokrąglone rękawice, które amortyzują siłę uderzenia i chronią kości dłoni i nadgarstek.

Wielkość

Wielkość rękawicy to kolejny bardzo ważny element. Ich rozmiar podaje się w uncjach (oznaczenie OZ). Tutaj dużo zależy od naszych osobistych preferencji. Kobiety i dzieci wybiorą raczej rękawice lżejsze, mniejsze, bardziej dopasowane do delikatnych dłoni. Rękawice oscylujące w granicach 11 uncji to te najpopularniejsze, najczęściej wybierane do treningów. Zaś duże rękawice 17-18 uncjowe i większe doskonale sprawdzają się podczas sparingu. Są duże, dobrze amortyzują ciosy, nie wystawiając ćwiczącego na kontuzje, ponadto ich waga powoduje, że zawodnik nabiera kondycji i siły.  Większy rozmiar rękawic to bowiem nie tylko większa waga, ale i większe pole ochrony przy gardzie.

Przy zakupie rękawic powinniśmy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu do naszej dłoni. Nie mogą one dokładnie i ściśle przylegać. Pamiętajmy, że nasza dłoń zostanie owinięta jeszcze specjalną owijką, lub założymy rękawice wewnętrzne, które to zwiększą jej rozmiar. W rękawicy musi znaleźć się więc na tyle luzu by pomieściła jeszcze te kilka milimetrów materiału.

Zapięcie

Najczęściej występują dwa zapięcia. Sznurowane i na rzep. Sznurowane pozwala lepiej dociągnąć rękawice do dłoni, nadgarstka. Jest bardziej profesjonalne i używanie częściej przez zawodowych pięściarzy. Z drugiej jednak strony rękawic sznurowanych ani nie założymy, ani nie zdejmiemy bez pomocy osoby trzeciej. Dlatego też, szczególnie na początku, dużo wygodniejszym rozwiązaniem są rękawice zapinane na rzep. Pamiętajmy jednak by wybierać takie modele rękawic bokserskich by mankiet z rzepem był możliwie jak najszerszy. Absolutne minimum, przy standardowej wielkości rękawic, to koło 7-8cm. Taka szerokość zapewni odpowiednią sztywność nadgarstka i pomoże chronić przed ewentualną kontuzją.

Skóra czy tworzywo sztuczne

To z czego mają być wykonane rękawice zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela i gustów. Zarówno rękawice ze skóry jak i eko skóry nadają się do ćwiczeń, walk, sparingów. Niemniej jednak skóra jest trwalsza. Eko skóra zniszczy nam się szybciej, jednak za rękawice z niej wykonane zapłacimy mniej. Dlatego początkujący pięściarzom doradzalibyśmy zakup rękawic wykonanych z eko skróty. Zdecydowanie niższa cena pozwoli bowiem na częstszą zmianę rękawic w drodze do znalezienia idealnej wagi i rozmiaru dla siebie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz