Sport

Boks sportem dla kobiet?

Boks od dawna kojarzony jest z typowo męską dyscypliną sportu. Ostatnia dekada pokazała jednak, że kobiety na ringu potrafią być równie zaciekłe. Czy boks to jednak sport dla kobiet? Tak!


Boks jest też dla kobiet

Wydaje się, że boks jest typowo męskim sportem. Każdy kojarzy takich bokserów jak Muhammad Ali czy nasz Andrzej Gołota. Jeśli zaś chodzi o damskie zawodniczymi to z podaniem nazwisk, jest już dożo gorzej. Podobnie, jeśli chodzi o relacje w telewizji, damki boks jest mniej popularny i ma dużo mniejsza oglądalność. Do tego dochodzi stereotyp mówiący, że boks to brutalny, siłowy sport, do którego nie nadają się delikatne, subtelne panie. Nic jednak bardziej mylnego.

Boks zamiast aerobiku

Boks staje się brutalny i niebezpieczny dopiero w momencie, gdy przechodzimy na zawodowstwo i staczamy wiele pojedynków. Jeśli trenujemy boks dal samych siebie i tylko od czasu do czasu, prowadzimy pojedynki w ochraniaczach, jest to bezpieczna dyscyplina. Na tyle bezpieczna, że z powodzeniem może zastąpić aerobik lub fitness. W boksie ćwiczy się, bowiem różne partie mięśni, szybkość, koordynacje ruchową. Co ciekawe sporo ćwiczeń w boksie wykonuje się w parach, co zapewnia dodatkową motywację (przez wzajemną mobilizację i współzawodnictwo).

 

Boks zamiast terapii

Boks nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję i figurę. W wielu przypadkach trenowanie boksu, jak i innych sztuk walki wpływa korzystnie na kondycję psychiczną ćwiczącej. Nauka określonych technik, uświadomienie sobie, że potrafię się sama obronić działa krzepiąco na osoby dotknięte traumą taką jak pobicie, gwałt, czy nawet problemy związku, w którym kobieta jest dominowana, dyskryminowana. Boks pozwala wziąć sprawę w własne ręce, a właściwie w rękawice bokserskie, wykrzyczeć się wyzbyć całej złości i frustracji z siebie.

Boks a bezpieczeństwo

Kobiety uprawiające boks są też bardziej bezpieczne od tych, które nie miały styczności z żadną sztuką walki. Potrafią się, bowiem zasłonić, uderzyć, znają swoje możliwości, mocne i słabe strony. Dzięki temu, w krytycznej sytuacji, rzadziej popadają w panikę i szybciej odnajdują się w nowej sytuacji.

 

To nie jest patologia

Dziwnym trafem w naszym społeczeństwie istnieje pewien stereotyp, że boks ćwiczą głównie ludzie z nizin społecznych. Dlatego tez kobietę, która uprawia boks bardzo często uważa się za chuligana. Nie jest to jednak prawda. Boks trenują różnie kobiety, bez względu na status społeczny czy majątkowy.  Jednym ograniczeniem jest to, że do boksu nie garną się panie, które przesadnie dbają o swoją urodę. Ostre treningi, walki bez ochraniaczy na głowę czasem kończą się siniakami, czy rozbitymi wargami, łukami brwiowymi. To wszystko powoduje opuchlizny, ciemne plamy na ciele, których nie może zaakceptować cześć kobiet.

Niemniej jednak boks w kobiecym wykonaniu stale staje się coraz bardziej popularny i zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenniczek. Odnosimy tez coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej zdobywając tytuły mistrza świata w różnych kategoriach wagowych.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz