Sport

Bandaż bokserski

Kompletując swój pierwszy zestaw bokserski nie możemy zapomnieć o popularnych owijkach. Bandaż bokserski to podstawa i wraz z rękawicami to jedyna ochrona naszych dłoni przed kontuzjami. Ich odpowiedni dobór to więc podstawa w treningu bokserskim.

Do czego służy bandaż bokserski?

Podstawową funkcją bandaża bokserskiego jest ochrona naszych kości, stawów nadgarstka i śródręcza. Stabilizuje on, usztywnia i utrzymuje w odpowiedniej pozycji elementy składowe naszej dłoni. Wszystko po to, by podczas oddziaływania na nie dużych sił, spowodowanych uderzeniami, poszczególne kości i kosteczki pozostawały na swoim miejscu. Ponadto usztywniając naszą dłoń wzmacniają też siłę wyprowadzanego ciosu.
Drugą, często marginalizowaną przez wielu, cechą owijek są ich właściwości higieniczne. Podczas treningów, gdy umieszczamy dłoń w rękawicy ona dość szybko zaczyna się pocić. Bandaż bokserski wchłania pot i daje się wyprać, czego nie można powiedzieć o rękawicach. Dzięki temu niepozornemu drobiazgowi nasze rękawice bokserskie nie będą brzydko pachnieć,  a to już znacząco wpływa na komfort naszego treningu.

 

Jakie owijki wybrać

Gdy mówimy o wyborze owijek musimy skupić się na dwóch ich cechach. Pierwsza z nich to długość, druga to zaś materiał, z którego są wykonane.

Gdy mówimy o długości możemy spotkać się z pasami materiału wynoszącymi nawet do 5 metrów. Długość owijki powinniśmy wybrać patrząc na dwa elementy. Pierwszym jest wielkość naszych dłoni, im są one większe tym więcej bandażu zejdzie na ich zabezpieczenie. Drugim ważnym elementem jest dyscyplina sportu, która będziemy uprawiać, a konkretniej ciosy przez nas zadawane. Jeśli, tak jak to ma miejsce w przypadku boksu, uderzenia będziemy wykonywać praktycznie tylko pięściami, to musimy zdawać sobie sprawę, że cała nasza siła i wszystkie przeciążenia będą kumulować się na naszych pięściach i nadgarstkach. W takiej sytuacji warto je jak najlepiej zabezpieczyć, usztywnić. Stosujemy więc dużo długie owijki. Najczęściej korzysta się więc z tych o długości 3-4 metrów.

Drugi element to materiał. Bawełna najlepiej wchłania pot, jest miękka i przyjemna w dotyku. Niestety jeśli się zapomnimy i wypierzemy je w wysokich temperaturach mogą ulec skurczeniu.  Owijki w pełni syntetyczne też mają swoje wady, do największych z nich można zaliczyć mniejsze wchłanianie potu i to, że potrafią się delikatnie „rozjechać” z racji rozkurczających się włókien. To z kolei powoduje rozluźnienie całego wiązania i utratę sztywności.
Dlatego naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wybór owijek zawierających w sobie zarówno bawełnę jak i sztuczne materiały. Dzięki temu bandaż bokserski będzie dobrze wchłaniał pot, asekurował dłoń i nadgarstek podczas walki, treningu i nie zniszczy nam się podczas prania.

Jak korzystać z owijek

Istnieje wiele metod i sposobów korzystania z owijek. Wszystko zależy od dyscypliny, którą uprawiamy i naszych osobistych preferencji. Dlatego warto samemu wypróbować różne wiązania bandaży, tak by wybrać swoje, optymalne. Niemniej jednak, niezależnie jaką metodę wybierzemy, musimy pamiętać o kilku newralgicznych miejscach. Do najważniejszych należy ochrona nadgarstka, to na niego powinniśmy zużyć parę metrów. Kolejnym elementem są kostki, które również wymagają ochrony. Tutaj możemy wyróżnić dwa sposoby wiązania, polegające ma ochronie warstwowej całego śródręcza lub dodatkowo, gdy mamy dłuższą owijkę jeszcze usztywniania miejsc między palcami.  Osobiście polecamy sposób wiązania podpatrzony u zaprzyjaźnionej z nami strony ring-sport, na której znajdziemy taki oto, sprawdzony, skuteczny sposób.

  • „Załóż na kciuk pętelkę, która znajduje się na końcu bandaża, następnie zrób trzy obroty bandażem wokół nadgarstka
  • Kolejno owiń bandaż dwa razy wokół kostek
  • Na przemian owijaj bandaż raz wokół nadgarstka i po jednym razie na każdą kostkę, przechodząc przez palce
  • Po wiązaniu na ostatniej kostce, bandaż należy owiązać na drugą stronę
  • Ponownie owiń podwójnie kostki bandażem, przejdź do owijania kciuka
  • Owiń kciuk kilka razy, resztę bandaża owiń wokół nadgarstka i gotowe”

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz