Motoryzacja Życie

Ubezpieczenie GAP, czyli jeszcze lepsza ochrona Twoich finansów

nissan2 - ubezpieczenie GAP
nissan2 - ubezpieczenie GAP

Na rynku ubezpieczeń samochodowych dominują przede wszystkim dwa ubezpieczenia OC i AC. Ubezpieczenie OC jest oczywiście wśród polskich kierowców najbardziej popularne, choćby ze względu na prawny obowiązek jego posiadania. Nasza wiedza ubezpieczeniowa kończy się najczęściej właśnie na tym produkcie, warto jednak wiedzieć więcej o ubezpieczeniach oferowanych posiadaczom samochodu. Życie jest przecież nieprzewidywalne, dlatego lepiej jest w tym przypadku poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń zanim zostaniemy zaskoczeni przez niespodziewane zdarzenie losowe.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Wiadomo nie od dziś, że szczególnie nowe samochody z salonu szybko tracą na wartości. Po 3 latach użytkowania auta, wartość ta dla samochodu kupionego w salonie spada średnio aż o 50%. W praktyce oznacza to tyle, że kupując samochód np. za 50 000 zł, po trzech latach użytkowania będziemy go mogli sprzedać za ok. 25 000 zł.

Sprawy komplikują się jeżeli bierzemy samochód w kredycie lub leasingu. Wówczas, jeśli wystąpi (odpukać!) kradzież lub inne wydarzenie, którego konsekwencją będzie szkoda całkowita pojazdu, ubezpieczyciel oblicza stopień odszkodowania na podstawie wartości auta sprzed wypadku a nie z momentu jego zakupu. Odszkodowanie, które uzyskamy będzie więc niższe o spadek wartości samochodu. Jeżeli samochód jest w kredycie lub leasingu, wtedy kwota odszkodowania nie wystarczy nam na pokrycie kosztów pełnej jego spłaty. Na szczęście z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP, które ureguluje różnicę w kosztach.

Podstawowe zalety ubezpieczenia GAP

  • Niska miesięczna opłata
  • Zabezpieczenie finansowe realizacji umowy kredytu/leasingu na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej
  • Pieniądze wypłacane niezależnie od tego czy to Ty spowodowałeś szkodę
  • Zwrot różnicy wartości pojazdu

GAP fakturowy i GAP finansowy

Można wyróżnić dwa rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy i finansowy. GAP fakturowy to najdroższy, ale zarazem najlepszy sposób ubezpieczenia. W tym przypadku ubezpieczyciel wyrównuje różnicę w kosztach pomiędzy ceną auta z faktury a wartością sprzed wypadku. Gap finansowy jest tańszy, ale różni się tym, że instytucja ubezpieczeniowa zwraca różnicę pomiędzy wartością pozostałych rat kredytu/leasingu a przedwypadkową wartością pojadu. Szczegóły dotyczące ubezpieczeń GAP możemy uzyskać np. tu: https://www.nissanfinance.pl/ubezpieczenie/uslugi/ubezpieczenie-gap

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz