Motoryzacja

Dowiedz się, jak kupić samochód używany i nie żałować

Dowiedz się, jak kupić samochód używany i nie żałować
Dowiedz się, jak kupić samochód używany i nie żałować

Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego. Za tym rozwiązaniem przemawia oczywiście przede wszystkim zdecydowanie niższa cena niż wartość zakupu auta prosto z salonu. Każdy jednak słyszał o nieuczciwych handlowcach, którzy żerują na niewiedzy kupujących. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak kupić samochód używany, aby nie żałować swojej decyzji na etapie użytkowania.

Sprawdzaj ogłoszenia wyłącznie na profesjonalnych portalach 

W sieci funkcjonuje wiele portali, na których znajdują się darmowe ogłoszenia motoryzacyjne. Korzystaj jednak wyłącznie z tych sprawdzonych i rekomendowanych przez specjalistów. Na profesjonalnych stronach internetowych sprzedający musi podać wiele szczegółowych informacji dotyczących pojazdu. Dzięki temu z łatwością wybierzesz ogłoszenia, które faktycznie są warte Twojego zainteresowania. Kontaktuj się wyłącznie ze sprzedawcami, którzy już na pierwszy rzut oka nie ubarwiają rzeczywistości. W następnej kolejności zadzwoń i zapytaj o wszystko co udało Ci się dowiedzieć z opisu na stronie internetowej. W ten sposób zweryfikujesz wiarygodność sprzedawcy i sprawdzisz, czy na pewno jego odpowiedzi pokrywają się z tym, co udało Ci się wyczytać z treści ogłoszenia. Nie wahaj się zadawać trudnych pytań. Jeśli wyczujesz, że sprzedawca niechętnie udziela na nie odpowiedzi, możesz być prawie pewien, że ma coś do ukrycia. 

Zwróć uwagę na wygląd auta zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz

Kilkuletnie, a zwłaszcza kilkunastoletnie samochody z pewnością będą posiadały niewielkie uszkodzenia na powłoce lakierniczej. Zwróć jednak uwagę, czy w przypadku samochodu, który Cię interesuje, nie wykonano napraw, które dalece odbiegają od ideału. W przyszłości najbardziej problematyczne okażą się fuszerki w postaci nakładania warstwy nowego lakieru na lakier stary. Sprawdź też newralgiczne punkty w samochodzie – progi, krawędzie drzwi i błotniki. To właśnie w tych miejscach najczęściej widać rude naloty, korozję, a nawet dziury. Nie zapomnij też zweryfikować stanu podwozia, najlepiej z pomocą podnośnika lub kanału. Pozwoli Ci to dokładnie sprawdzić, czy nie doszło do gnicia lub powstania dużych ognisk korozji. 

Wnętrze pojazdu również ma ogromne znaczenie. Największe ślady zużycia można zauważyć na kierownicy i skrzyni biegów, ponieważ są to elementy najbardziej eksploatowane. Często sprzedawcy wymieniają je, aby uśpić czujność potencjalnego klienta i aby nie szukał on dodatkowych usterek. Zajrzyj również pod maskę. Odkręć korek wlewu przy włączonym silniku i sprawdź czy nie wydostaje się z niego dym. Zerknij na plakietkę wymiany olejów. Jeśli jej nie zauważysz lub zawarte na niej dane będą nieczytelne, oznaczać to może, iż wartość licznika została cofnięta. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnej części artykułu. 

Pamiętaj też o najważniejszej zasadzie – jeśli kilkunastoletni samochód nie posiada jakichkolwiek oznak użytkowania w postaci chociażby drobnych odprysków, jest to niepokojący sygnał. Może się bowiem okazać, iż sprzedawca zatuszował poważne usterki, które w przyszłości staną się Twoim problemem. 

Przeanalizuj wiarygodność przebiegu 

Oszustwa polegające na cofaniu liczników są nadal często praktykowane. Nie oczekuj, iż kilkuletnie auto będzie miało przebieg niższy niż 150 tysięcy. Jest to wręcz niemożliwe, zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy. Szacuje się, iż przeciętny Niemiec przejeżdża rocznie od 30 do nawet 50 tysięcy kilometrów. Czasem warto więc zdecydować się na wybór samochodu z wyższym przebiegiem, którego stan nie budzi wątpliwości, niż na odwrót. Kupując samochód możesz zweryfikować stan licznika, prosząc sprzedającego o numer VIN. Jeśli okaże się, iż sprzedawca z jakichś powodów nie chce go podać, możesz być niemal pewny, iż wynika to z chęci ukrycia niewygodnych faktów.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz