Jedzenie i napoje

Orzechy brazylijskie – zdrowie na talerzu

Orzechy brazylijskie – zdrowie na talerzu
Orzechy brazylijskie – zdrowie na talerzu

Powszechnie wiadomo, że chipsy, cukierki, czy słone paluszki to niezbyt dobry pomysł na przekąskę pomiędzy posiłkami. Są szkodliwe, tuczące i mogą uzależniać, zwłaszcza najmłodszych. Na szczęście są to też zdrowe przekąski, które nawet dziecko może zjeść bez obaw o nadwagę czy zaburzenia koncentracji. Wybierając przekąski, warto postawić na orzechy brazylijskie, które są skarbnicą drogocennych składników mineralnych i mają doskonały smak.

Właściwości orzechów brazylijskich

Pochodzące z Brazylii niewielkie cudeńka kulinarne cechują się bogactwem aromatu, smaku i przede wszystkim właściwościami zdrowotnymi. Orzechy brazylijskie, chociaż są kaloryczne, to zdecydowanie warto je włączyć na stałe do diety, ponieważ przyśpieszają metabolizm, a więc ułatwiają proces utraty wagi.

Składnikiem, z którego słyną orzechy brazylijskie, jest selen. Żaden inny produkt spożywczy nie posiada tak dużej zawartości tego pierwiastka, jak powyższe orzechy. Są polecane w codziennej diecie mężczyzn, ponieważ zawartość selenu pozytywnie wpływa na jakość nasienia. Po orzechy brazylijskie powinni sięgnąć wszyscy narzekający na bóle głowy, brak koncentracji i nieustanny stres. Orzechy zawierają dużą ilość magnezu, który usprawnia pracę mózgu.

Piękna i szczupła

Po orzechy brazylijskie powinny sięgnąć także kobiety.  Orzeszki zawierają witaminę E, zwaną „witaminą młodości”, która przeciwdziała starzeniu i zapobiega miażdżycy. Ze względu na obecność kwasu foliowego, po orzechy brazylijskie powinny sięgać kobiety planujące ciążę i panie w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas foliowy przeciwdziała wadom cewy nerwowej u płodu. Orzechy brazylijskie zawierają witaminę B1, która pozytywnie wypływa na pracę serca. W swoim składzie posiadają też cynk, który wzmacnia paznokcie i poprawia wygląd skóry. Ponadto, w składzie orzechów znajdziemy także mangan, który ma duży wpływ na libido, równoważy poziom testosteronu i pozytywnie wpływa na płodność.

Na mocne kości

Orzechy brazylijskie wzmacniają kości, poprawiają wygląd włosów i paznokci. Zawarty w nich wapń również ma pozytywny wpływ na kości i zęby. Ich spożywanie może zmniejszać ryzyko łamliwości kości i poprawiać sprawność ruchową. Orzechy brazylijskie powinny znaleźć się w menu osób starszych, które mają problemy ze stawami, osteoporozą i innymi problemami kostnymi. Dobry wpływ na kości ma również fosfor, który także jest w składzie orzechów brazylijskich.

Zdrowe orzeszki

Orzechy brazylijskie poprawiają pracę mózgu, zapobiegają chorobom przewlekłym, a nawet nowotworom. Zwiększają odporność na stres, a co się z tym wiąże, zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału lub miażdżycy. Są bardzo cenione, jeżeli chodzi o poprawę płodności mężczyzn i kobiet. Pozwalają na dłużej zachować młodość, bowiem opóźniają procesy starzenia.

Orzechy brazylijskie są trochę niedoceniane w Polsce. Jednak moda na zdrowy styl życia sprawia, że Polacy zaczynają interesować się ich cennymi właściwościami zdrowotnymi i stosować je jako przekąskę lub składnik innych potraw.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz